استرس چگونه بر تغذیه اثر می‌گذارد؟

در بین وظایف شغلی، خانوادگی و فشارهای دیگر، استرس تبدیل به بخش معمولی از زندگی شده ‌است. هرچند استرس چیزی است که مدام با آن سر و کار داریم، اما می‌تواند بر سلامت‌ ما اثر منفی داشته ‌باشد. نگرانی و کار زیاد می‌تواند منجر به عادات ناسالم زندگی شود که این خود منجر به ایجاد استرس می‌شود و در نهایت     چرخه ای بسیار آسیب‌ زننده را به وجود می‌آورد. برای نمونه، اگر مهلت شما برای انجام کارهای مربوط به شغل‌ شما خیلی کم باشد، برای اینکه بتوانید تمام روز را سرپا بمانید به شکر و کافئین پناه می‌برید. متاسفانه این گزینه‌ها در بلند مدت می‌تواند علاوه بر مشکلات دیگر، استرس بیشتری هم تولید کند. در ادامه به عادت‌های بد رایجی اشاره می‌کنیم که مردم گاهی که غرق در نگرانی هستند، بیش از حد دچارشان می‌شوند.

عادت های ناشی از استرس

ـ  نوشیدن بیش از حد قهوه: وقتی کارتان زیاد و زمان‌تان کم است، ممکن است با نوشیدن چندین فنجان قهوه را در طول روز، بخواهید خودتان را سرپا نگه‌ دارید.

ـ  خوردن غذاهای نامناسب: گاهی به علت افزایش سطح کورتیزول و بالا رفتن هورمون استرس، افرادی که دچار استرس هستند، به غذاهایی که چربی، شکر و نمک زیاد دارند، میل پیدا می‌کنند. خیلی‌ها پس از گذراندن یک روز سخت، به چیپس سیب زمینی، بستنی یا هله هوله‌های دیگر روی می‌آورند.

ـ از دست دادن وعده‌های غذایی: وقتی در آن واحد مجبورید چندین کار را انجام بدهید، خوردن غذای سالم دیگر در میان اولویت‌های‌تان نخواهد بود. گاهی می‌بینید یک روز به خاطر آن که دیرتان شده صبحانه نخورده‌اید و به خاطر مشغله زیاد خوردن ناهار را هم فراموش کرده‌اید.

ـ ناخنک زدن: استرس همچنین ما را ترغیب به خوردن هیجانی می‌کند، یعنی با اینکه گرسنه نیستیم باز می‌خوریم، چون با خوردن کمی تسکین پیدا می‌کنیم.

ـ فراموش کردن نوشیدن آب: با این زندگی‌های شلوغ، فراموش کردن آب چیز عجیبی نیست. در واقع بخش قابل توجهی از آمریکایی‌ها آب نمی‌نوشند و آب مورد نیازشان را با نوشابه و قهوه تامین می‌کنند.  

ـ فست فود: مردم این روزها نسبت به نسل‌های پیشین، کمتر در خانه غذا می‌خورند؛ چون رانندگی کردن تا یک مغازه فست فود یا رستوران، از خانه رفتن و غذا پختن راحت‌تر است. اما متاسفانه این نوع انتخاب هم گران است و هم اغلب ناسالم.  

ـ رژیم‌های آسیب‌زا: به‌خاطر افزایش وزن در اثر استرس، برخی افراد عمدا نسبت به نیاز بدن‌شان غذای کمتری می‌خورند، یا سراغ رژیم‌های مد روز و خطرناکی می‌روند تا اضافه وزن‌شان را از بین ببرند. در رژیم‌هایی که با میوه‌ها و سبزیجات متعادل نشده‌اند، پروتئین و کربوهیدرات‌های ناسالم می‌تواند در بلند مدت به سلامتی شما آسیب بزند، حتی اگر در کوتاه مدت نتایج جذابی برای‌تان به ارمغان بیاورد.


آیا شما غذاهای ضد استرس را می شناسید؟ :

” ۱۸ ماده غذایی که هنگام استری باید خورد (سری اول)”

” ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد (سری دوم)”


تأثیر عادت‌های نادرست بر سلامتی شما

 ـ عدم تعادل قند خون: وقتی غذای کافی یا غذاهای مغذی مصرف نمی‌کنید، احتمالا دچار نوسانات قند خون می‌شوید. این نوسانات می‌تواند در کوتاه مدت منجر به عدم تعادل رفتاری، خستگی، تمرکز ضعیف و عواقب بد دیگری شود و در بلند مدت به مشکلات سلامتی مانند هیپرگلیسمی منجر شود.

ـ اثرات جانبی کافئین: کافئین بیش از حد می‌تواند منجر به تمرکز ضعیف، پایین آمدن سطح بهره‌وری، اختلالات خواب، افزایش سطح کورتیزول در خون و عواقب بد دیگری شود.

ـ از دیگر مشکلات یک بدن ناسالم : تغذیه نامناسب همچنین می‌تواند ایمنی بدن را کاهش دهد. در این شرایط شما بیشتر در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرید؛ چه بیماری‌های جزئی و چه بیماری‌های جدی. همانطور که معلوم است، این مساله می‌تواند منجر به مشکلات دیگری نیز بشود، از جمله افزایش سطح استرس، چون ممکن است در هنگام یک پروه بزرگ کاری، بیمار باشید.

-عکس-1-مقاله-62 استرس چگونه بر تغذیه اثر می‌گذارد؟

 تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

 

 

یک دیدگاه بنویسید