یک شیوه زندگی سالم می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر به شما کمک کند

شواهد حاکی از آن است که که داشتن سبک زندگی سالم‌تر می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر یا حتی جلوگیری از پیشروی آن کمک کند.

ورزش، رژیم غذایی مدیترانه ای و خواب کافی می تواند به جلوگیری از آلزایمر کمک کند.

برای تصمیم گیری جدی برای پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر، اول سال زمان خوبی است، شاید علتش این باشد که می‌خواهید ظاهر یا احساس بهتری داشته‌ باشید. اما برای شخص من زمانی که سرم خیلی شلوغ است این دلایل آنقدر کافی نیستند که قانعم کنند که از زیر ورزش کردن در نروم. فکر کنم نمونه بارز یک مادر فداکار باشم؛ کسی که اولویت اولش خانواده و کارش است. اما امسال برای آنکه سلامتی خودم را در اولویت قرار دهم کلی انگیزه جدید دارم، انگیزه‌هایی چنان نیرومند که حتی وادارم می‌کنند حتی شده تا نیمه شب بیدار بمانم تا به قول و قرارهای سلامتی‌ام عمل کنم: شواهد حاکی از آن است که که داشتن سبک زندگی سالم‌تر می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر یا حتی جلوگیری از پیشروی آن کمک کند.

درباره آلزایمر

بیماری آلزایمر، شایع ترین شکل زوال عقل است که با تجمع دو نوع پروتئین در مغز شناخته می‌شود:  کلاف های عصبی (تئو) و پلاک‌ها (آمیلوئید بتا) .آلزایمر در نهایت سلول‌های مغزی را می‌کشد و زندگی فرد را می‌گیرد.


اگه دوست داری زندگی سالم تری داشته باشی اینجا را هم بخون:

چه چیز باعث از دست دادن حافظه می‌شود؟ 
”  آیا قهوه برای مغز خوب است؟ “


چه چیزی باعث آلزایمر می‌شود؟

هنوز در این مورد به قطعیت نرسیده‌ایم. دکتر مارشال، مدیر پزشکی آزمایشگاه‌های بالینی در مرکز تحقیق و درمان آلزایمر در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان هاروارد می‌گوید: «در ۱٪ از همه موارد سه ژن وجود دارد که به طور قطعی مشخص می‌کنند که مبتلا به آلزایمر خواهید شد یا نه،‌ که هر سه مربوط به تولید آمیلوئید بتا هستند که در این موارد احتمال ابتلا به آلزایمر وجود دارد. برای ۹۹ درصد دیگر، آمیلوئید و تائو به طور تنگاتنگی با آلزایمر همراه است، اما بسیاری از عوامل ممکن است به توسعه علائمی مانند التهاب مغز، عوامل خطر عروقی و شیوه زندگی ربط داشته‌ باشد.»

foodiro-1 یک شیوه زندگی سالم می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر به شما کمک کند

شواهد دلگرم‌کننده

تا به امروز شواهد حاکی از آن است که برخی از عادت‌ها می‌توانند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کنند. برای نمونه موارد زیر را به خاطر داشته‌باشید:

  • ورزش: دکتر مارشال می‌گوید: «شواهد بسیار قانع کننده‌ای وجود دارد که می‌گوید در افرادی که علائم آلزایمر را دارند، ورزش کردن می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت آلزایمر یا کند کردن پیشروی آن کند. توصیه ما این است که ۳ تا ۴ روز در هفته را به مدت ۳۰ دقیقه ورزش هوازی سنگین داشته‌ باشید.»
  • رژیم غذایی مدیترانه‌ای: دکتر مارشال می‌گوید: «معلوم شده است که این رژیم به پیشگیری از آلزایمر یا جلوگیری از پیشرفت آن کمک می‌کند. اخیراً مطالعه ای نشان داده است که برای افرادی که پایبندی کامل به یک رژیم برای‌شان دشوار است، حتی پایبندی نسبی به این رژیم بهتراز هیچی است.» این رژیم شامل سبزیجات و میوه‌های تازه، غلات کامل، روغن زیتون، آجیل، حبوبات، ماهی، مقدارکمی گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات و مقدار بسیار کمی گوشت قرمز است.
  • خواب کافی: دکتر مارشال می گوید: «شواهد حاکی از آن است که خواب کافی می‌تواند به جلوگیری از آلزایمر کمک کند و به پاکسازی بهتر آمیلوئید از مغز ارتباط پیدا دارد.» هفت تا هشت ساعت خواب شبانه کافی است.

شواهد نه چندان قطعی

ما شواهدی داریم (البته نه به قدر کافی) که می‌گوید وارد کردن عادات زیر در سبک زندگی می‌تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

  • یادگیری چیزهای جدید: دکتر مارشال می‌گوید: «ما فکر می کنیم فعالیت‌هایی که تحریک کننده بخش شناختی مغز است می‌تواند در جلوگیری از آلزایمر کمک کند، اما فواید این شواهد اغلب محدود به پیشرفت در یک کار آموختنی است، مانند آزمون مهارت‌های تفکر، که نمی‌تواند آن را به بهبود کلی مهارت‌های تفکر و فعالیت‌های زندگی روزمره تعمیم داد.»
  • ارتباطات اجتماعی: دکتر مارشال می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم روابط اجتماعی بیشتر به جلوگیری از آلزایمر کمک می‌کند، اما تا به امروز اطلاعات مان تنها مربوط به مطالعات مشاهده‌ای است.»

foodiro-2 یک شیوه زندگی سالم می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر به شما کمک کند

چه باید بکنید؟

هرچند برای اثبات اینکه برخی عادات سبک زندگی سالم به جلوگیری از آلزایمر کمک می‌کند شواهد کافی نداریم، اما مطمئنیم که از بروز مشکلات مزمن دیگر جلوگیری می‌کند. برای نمونه پرهیز از مصرف مشروبات الکلی می‌تواند به کاهش خطرابتلا به برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه کمک کند. بنابراین اگر بخواهیم عاقلانه عمل کنیم باید تا جایی که در توان‌مان هست انتخاب‌های سالمی داشته باشیم. دکتر مارشال می‌گوید: «تمام این موارد سودمندند، اگر به پیشگیری از آلزایمر هم کمک کنند که چه بهتر.»

حالا فکر نکنید برای داشتن یک زندگی سالم تر باید انقلابی در سبک زندگی‌تان به وجود بیاورید. به تدریج و با گام‌های کوچک می‌توانید به آن نقطه ایده‌آل برسید. گام‌هایی چون:

  • در هفته یک روز بیشتر ورزش کنید.
  • یک یا چند غذای ناسالم را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید.
  • نیم ساعت زودتر به رختخواب بروید، یا ابزارهای الکترونیکی را نیم ساعت زودتر خاموش کنید، تا زودتر خوابتان بگیرد.
  • به نوع جدیدی از موسیقی، یا به یک پادکست در مورد موضوعی که برای‌تان نا آشناست گوش دهید.
  • با دوستی که مدتها ندیده‌اید، ناهار بیرون بروید.

هروقت توانستید یک تغییر کوچک ایجاد کنید، سراغ تغییر بعدی بروید. تغییرات باید به مرور زیاد شوند. تغییری که من می‌خواهم ایجاد کنم این است که ۱۵ دقیقه به زمان ورزش روزانه‌ام اضافه کنم، اینطوری مدت زمان ورزشی که در طول هفته انجام می‌دهم بیشتر خواهد شد و اگر هر از گاهی مجبور شوم ورزش را کنار بگذارم احساس بدی پیدا نمی‌کنم. وقتی سلامتی‌ام را در اولویت قرار دهم، هم برای خانواده و شغلم بهتر خواهم بود و هم امیدوارم که دوران پیری بهتری هم داشته‌ باشم.

 

 

 

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیرو در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

 

 

یک دیدگاه بنویسید