لذت‌های کمی وجود دارند که به پای گاز زدن گوجه فرنگی تازه می‌رسند. اما متاسفانه این جور گوجه‌ها به سختی گیر می‌آیند. برای همین بیشتر ما در نهایت، میوه کاملا گرد و کاملا قرمز، ولی بدون مزه را از مغازه محله‌مان می‌خریم.

خیلی راحت می‌شود این تراژدی گوجه‌های بی‌مزه را گردن تولید انبوه بیاندازیم، ولی طبق تحقیق منتشر شده‌ای در اکتبر ۲۰۱۶ در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، معلوم شده است که نمی‌توانیم فقط فرایند کشت مدرن را مسئول بی‌طعم و مزه بودن گوجه‌فرنگی‌های‌مان بدانیم. در واقع، مشکل تا حد زیادی به نحوه انبار کردن گوجه‌ها (هم در طول فرایند پس از برداشت و هم در خانه‌های خود ما) برمی‌گردد. ظاهرا این میوه اگر بیشتر از زمان مشخصی سرما ببیند عطر و طعمش را از دست می‌دهد.

محققان، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و دیگر گوجه‌فرنگی‌های رسیده و قرمز را در ۵ درجه سانتی‌گراد به مدت یک، سه، و هفت روز انبار کردند. بعد به آرایش مولکولی گوجه‌فرنگی‌های سرد شده نگاه کردند تا ببینید ترکیباتی که به گوجه‌فرنگی طعم می‌دهد (قندها، اسیدها، و مواد فرار یعنی ترکیبات شیمیایی آلی) تغییری کرده‌اند یا نه.

%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%af%d9%88%d8%ac%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%d9%81%d9%88%d8%af%db%8c%d8%b1%d9%88-foodiro-2

تغییر قابل توجهی در گوجه‌فرنگی‌هایی که یک و سه روز سرما دیده بودند مشاهده نشد ولی تا ۶۵ درصد مواد فرار گوجه‌فرنگی‌هایی که هفت روز سرما دیده بودند از بین رفته بود. این مطلب از لحاظ نظری به این معنا است که چیزی از عطر و طعم گوجه‌فرنگی‌ای که هفت روز سرد شده باشد، باقی نمی‌ماند. محققان توانستند این موضوع را با یک هیئت ۷۶ نفره تست‌کننده مزه تایید کنند. بدون هیچ شک و شبهه‌ای این هیئت اعلام کرد گوجه‌فرنگی‌هایی که هفت روز سرد شده بودند طعم خوبی نداشتند.

خب، این حرف‌ها چه معنایی برای گوجه‌فرنگی‌های شما دارد؟ خب، بستگی دارد به چه چیزی می‌خواهید برسید. در واقع موضوع این است که ذخیره کردن گوجه‌فرنگی در یخچال تازگی آن را طولانی‌تر می‌کند ولی باعث می‌شود طعمش سریع‌تر از بین برود. البته شما هیچ کنترلی بر روی مدت زمانی که گوجه‌فرنگی‌ها بعد از چیده شدن و رسیدن به مغازه محله‌تان، در سردخانه باقی می‌مانند، ندارید ولی می‌توانید کنترل کنید همینکه به خانه شما رسیدند تا چه مدت در یخچال بمانند. پس اگر می‌خواهید از این به بعد تکنیکی تر عمل کنید، گوجه‌فرنگی‌ها را در دمای اتاق روی پیشخان بگذارید و مطمئن شوید در اولین فرصت ممکن از آنها استفاده می‌کنید تا بتوانید هم از تازگی و هم طعم گوجه‌فرنگی لذت ببرید.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید