تا حالا این اتفاق برای شما افتاده است؟ تازه از خوردن یک وعده غذایی لذیذ خانگی برمی‌خیزید و برای تمیز کردن ظرف و ظروف به آشپزخانه می‌روید که می‌بینید، غذایی دارید که در قابلمه یا ماهی‌تابه کاملا سوخته است. اینجاست که هرچی خوردید از دماغتان در می آید!

خب، گاهی از این اتفاق‌ها می‌افتد، مشغول سرخ کردن چیزی هستیم و تا یک لحظه از آن غافل می‌شویم کاملا می‌سوزد. و یا اینکه سوپ بار گذاشته‌ایم و تا به خودمان می‌آییم می‌بینیم ته‌ آن سوخته است و یا اتفاقات مشابه دیگر.

وقتی چنین اتفاق‌هایی می‌افتد، به جای بر فرق سر کوبیدن و آه و ناله کردن، چند کار می توانیم بکنیم:‌

۱-جوشاندن تابه: اگر ماهی‌تابه‌تان فولاد ضد زنگ یا سرامیکی است، برای تمیز کردن آن، یک قوری خالی را روی اجاق روشن بگذارید و حرارت زیرش را زیاد کنید، طوری که وقتی قطره آبی داخل آن می‌ریزید جلز ولز کند و سریع تبخیر شود. در این لحظه فنجانی آب (در دمای اتاق) را در آن بریزید. بعد از اینکه بخار پراکنده شد، آب آن را داخل ماهی‌تابه ریخته و با یک قاشق یا کفگیر چوبی حسابی بسابید.

اما اگر این کار را کردید و جواب نداد…

%d8%aa%d9%85%db%8c%d8%b2-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%85%d8%a7%d9%87%db%8c%e2%80%8c%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%ba%d8%b0%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%86-%d8%b3%d9%88

۲-خیساندن و صبر کردن: تابه را از آب گرم و مایع ظرفشویی پر کنید و بگذارید چند ساعتی همین‌طور بماند. از قسمت زبر اسکاچ و کمی زور بازو کمک بگیرید تا غذاهای سوخته را پاک کنید.

اگر این کار را هم کردید و باز جواب نداد…

۳-جوشاندن آهسته و خیساندن: قوری را از آب پر کنید، کمی مایع ظرف‌شویی در آن بریزید و به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید. بگذارید قوری ۳۰ دقیقه سرد شود و بعد آب آن را در ماهی‌تابه بریزید و با استفاده از یک اسکاچ یا کفگیر چوبی شروع کنید باقی‌مانده‌های غذای سوخته را بسابید.

اگر سلطان بدشناس ها بودید و باز هم جواب نداد…

از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را بصورت خمیر دربیاورید یا در آب بجوشانید و برای زدودن غذاهای باقی‌مانده از آن کمک بگیرید.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید