برای فروشندگان مواد غذایی و بازاریاب‌ها دو کلمه جادویی هست که به آنها کمک می‌کند محصولات‌شان را راحت تر در بازار عرضه کنند و پول بیشتری از مردم بگیرند. این دو کلمه جادویی «طبیعی» و «ارگانیک» است. بعضی‌ها دوست دارند تغذیه سالم‌تری داشته باشند به همین خاطر به دنبال مواد خوراکی ارگانیک و طبیعی می‌گردند. بعضی‌ها هم چندتا محصول را با هم مقایسه می‌کنند و وقتی همه چیز آنها با هم برابر باشد، محصولی را ترجیح می‌دهند که برچسب طبیعی یا ارگانیک داشته باشد.

هرچند این دو کلمه (یعنی ارگانیک و طبیعی) به معنای «سالم» بکار می‌روند ولی نمی‌توانیم آنها را به جای هم بکار ببریم. در این خصوص باید بدانید که:

ارگانیک : غذایی ارگانیک محسوب می‌شود و چنین برچسبی بر رویش می‌خورد که مطابق باشد با مقررات سفت و سختی که از سوی وزارت کشاورزی (امریکا) تعیین شده است. یک محصول ارگانیک باید از عناصری تشکیل شده باشد که ارگانیک اند. یک دانه یا میوه فقط زمانی ارگانیک است که مطابق با استاندارهای ارگانیک (بدون استفاده از آفت‌کش‌ها و بدون اصلاح ژنتیکی) رشد کرده باشد. محصولات حیوانی ارگانیک باید از استانداردهای سخت‌گیرانه دام‌پروری پیروی کنند، مثلا از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده نشده باشد، حیوانات محیط زندگی بهتری داشته باشند و از محیط زیست آنها حفاظت شده باشد.

%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%86%db%8c%da%a9-%d9%88-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c3

طبیعی: این کلمه غیرقابل کنترل است و در نتیجه شرکت‌های مواد غذایی به شدت از آن سوءاستفاده می‌کنند. مثلا محصولاتی که حاوی GMO (تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکی) هستند، محصولاتی که مواد تشکیل‌دهنده مصنوعی دارند، و ترکیبات‌شان به شدت فراورده شده است توسط تولیدکنندگان خود برچسب «تماما طبیعی» می‌خورند.

وقتی محصولی را برای خرید یا خوردن انتخاب می‌کنید بدانید که:

  • خوراکی‌های بدون ارزش غذایی حتی اگر ارگانیک هم باشند، همچنان خوراکی بدون ارزش غذایی به حساب می آیند. مثلا قند زیادی، حتی اگر ارگانیک باشد، باز برای شما بد است.
  • برچسب‌هایی مثل « طبیعی »، کاملا بی‌معنی است. فهرست مواد تشکیل‌دهنده را به جای نوشته‌های روی بسته بخوانید.
  • همیشه محصولات با حداقل فرآوری را انتخاب کنید.
  • تا حد ممکن غذایتان را با مواد کاملا خام بپزید، بهترین استراتژی برای سلامتی همین است.
  • خوردن پنج وعده سبزیجات غیر ارگانیک در روز خیلی بهتر از خوردن فقط یک وعده سبزیجات ارگانیک است.
نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید