تغذیه و سلامت مو

موی شاداب، نشانگر سلامتی و مراقبت درست از مو است. اکثر افراد سالم، در رژیم غذایی خود به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می‌کنند؛ با این حال برخی افراد دسترسی به تغذیه خوب ندارند و بعضی دیگر بیماری‌هایی دارند که موجب می‌شود دچار کمبود برخی مواد مغذی اثرگذار بر موی سر و بدن‌شان می­گردند. تغذیه، موضوع پیچیده‌ای است – اثرات تغذیه سالم غیر مستقیم است و اغلب آثارش به مرور زمان ظاهر می‌شود. مو به طور خاص اندامی است که خیلی کند به هر محرکی پاسخ می‌دهد. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که تغذیه مناسب در رشد مو اثرگذار است و از سوی دیگر  بسیاری از کمبودها با ریزش مو در ارتباط است. بنابراین تغذیه‌ مو، بخش حیاتی تمام رژیم‌های درمانی است. در هنگام فرمول بندی مکمل‌های تغذیه‌ای برای مو باید رویکرد کاملا نظام‌مند و دقیقی را در نظر گرفت، چراکه عوامل بسیاری وجود دارند که اثر بالقوه درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. سوء تغذیه، بیماری های قلبی مادرزادی، بیماری های عصبی عضلانی، بیماری های مزمن، بدخیمی، اعتیاد به الکل و بالا رفتن سن می‌تواند باعث تغییر رنگ مو، تضعیف یا ریزش آن شود. ژنتیک و سلامت، از عوامل سلامت مو است. تغذیه مناسب نیز حائز اهمیت است. بخش زنده‌ی مو در زیر پوست سر است، جایی که ریشه‌اش در داخل یک فولیکول قرار گرفته‌است. ریشه، مواد مغذی خود را از طریق خون دریافت می‌کند. عواملی چون اضطراب، آسیب‌های روحی، داروها، شرایط پزشکی، فلزات سنگین، سیگار و غیره نیز می‌تواند بر مو اثر بگذارد.

در میان بافت‌های طبیعی بدن انسان، مو از سریعترین میزان رشد برخوردار است: میانگین سرعت رشد مو از ۵/۰ سانتی‌متر تا ۷/۱ سانتی‌متر در ماه بسته به نژاد افراد متغیر است. رشد مطلوب در بازه ۱۵ تا ۳۰ سالگی اتفاق می‌افتد و از سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی کاهش می یابد. هرچند رشد ریش‌ها در مردان پس از ۵۰ سالگی سرعت می‌یابد. محصولات مربوط به مو (شامپوها یا مکمل‌های ویتامین) تغییر چشمگیری در افزایش این سرعت صورت نداده‌اند. چرخه‌های رشد هر فولیکول از تولید پس از تخریب تشکیل می شود. در طول هر چرخه جدید، فولیکول تا حدی بازسازی می‌شود. سرعت رشد مو به ژنتیک، جنسیت، سن و هورمون‌ها بستگی دارد. ممکن است بخاطر کمبود مواد مغذی (برای نمونه بی‌اشتهایی، کم خونی، کمبود روی) و نوسانات هورمونی (مانند یائسگی، تخمدان پلی کیستیک، بیماری تیروئید) کاهش یابد. شایان ذکر است که برای رشد مطلوب موها، بسیاری از نیازهای متابولیسم سلول‌های فولیکول (مواد معدنی و ویتامین‌ها) باید برآورده شوند (که از طریق فست فود و برنامه‌های کاری فشرده این اتفاق نمی‌افتد).


اینجا را هم بخوانید :
” غذاهایی که پوست را خراب می‌کنند


متخصصان تغذیه معتقدند افرادی که از کمبود مواد مغذی خاصی رنج می‌برند، احتمالا موهایی خشک، تنک و ضعیف دارند و گاهی دچار ریزش مو می‌شوند. خوشبختانه در صورتی که متوجه کمبود شویم، این آخری را می‌شود درمان کرد. رژیم‌های سخت و غیرمعمول از آنجایی بر عوامل مربوط به تغذیه اثر می‌گذارند (مانند بی‌اشتهایی، گرسنگی کشیدن و شرایط پزشکی خاص دیگر) می‌توانند موجب ریزش مو شوند. رژیم‌های غذایی باید حاوی پروتئین، میوه، سبزیجات، دانه‌ها و مقدار مناسبی چربی باشد. به طور معمول کمبود مواد مغذی در موها خودش را نشان می‌دهد. کم خونی خفیف می‌تواند سبب ریزش مو شود. ویتامین‌های گروه  B  به‌ویژه بیوتین، برای سلامت مو بسیار مهم هستند. هنگامی که بدن مورد تهدید قرار می‌گیرد، فرایندهای آن دوباره اولویت‌بندی می‌شود (اندام‌های حیاتی در اولویت قرار می‌گیرند) فولیکول‌های مو در اولویت نیستند. با اینکه تمام مسائل مربوط به رشد مو به سوءتغذیه مربوط نمی‌شود، با این‌حال در تشخیص، یک علامت ارزشمند به شمار می‌رود.

اسیدهای چرب ضروری امگا ۳، پروتئین، ویتامین B12 و آهن که در منابع ماهی وجود دارند، از خشکی پوست سر و کدر شدن رنگ مو جلوگیری می‌کنند. سبزیجاتی که رنگ سبز تیره دارند حاوی مقادیر زیادی ویتامین A و ویتامین C  هستند که می‌توانند به تولید سبوم که یک حالت دهنده‌ی طبیعی مو است کمک کنند. حبوبات حاوی پروتئینی هستند که رشد مو را بهبود می‌بخشد، همچنین حاوی آهن، روی و بیوتین هستند. بیوتین فعال کننده‌ی برخی آنزیم‌هایی است که به متابولیسم دی اکسید کربن و همچنین پروتئین، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند. کمبود بیوتین می‌تواند موها را شکننده کند و موجب ریزش آنها شود.

foodiro-2 تغذیه و سلامت مو

به منظور اجتناب از کمبود بیوتین، افراد می‌توانند به خوردن سرلاک‌های حاوی غلات، جگر، زرده تخم مرغ، آرد سویا و مخمر‌ها روی بیاورند. آجیل‌ها حاوی منابع بالای سلنیوم هستند و بنابراین برای سلامت پوست سر لازمند. اسید آلفا لینولئیک و روی نیز در بعضی از آجیل ها یافت می‌شود که به حالت‌دهی مو کمک می‌کند و از ریزش موی ناشی از کمبود روی جلوگیری می‌کند. کمبود پروتئین یا پروتئین بی کیفیت می‌تواند موها را ضعیف و شکننده کند و در نهایت منجر به از بین رفتن رنگ موها شود. محصولات لبنی کم چرب منبع خوبی از کلسیم هستند که یک عامل کلیدی برای رشد مو است. یک رژیم متعادل برای سلامت پوست و مو ضروری است.رشد سالم مو نیاز به مجموعه‌ای از مواد مغذی و منابع آماده‌ی اکسیژن دارد، اما چند مطالعه نسبتا معتبر مواد مغذی مربوط به حفظ یا بهبود رشد مو را مورد آزمایش قرار داده‌اند. با همه این‌ها یک فرمول متوازن و با قابلیت دسترسی زیستی برای محافظت و حفظ رشد مو بسیار حیاتی است. مکمل‌های غذایی که برای ضخیم‌تر شدن موها و سرعت بخشیدن به رشدشان به فروش می رسند هیچ ارزشی ندارند.

ویتامین‌ها

یک مولتی‌ویتامین خوب می‌تواند بنیان سلامت و تغذیه باشد. تغییراتی که در پوست و مو به وجود می‌آید می‌تواند سرنخ‌هایی از کمبود برخی ویتامین‌های پایه به دست دهد. وضعیت مو بازتاب دهنده وضعیت کلی بدن است. در مواجهه با مشکلات بهداشتی یا کمبود مواد غذایی، مو ممکن است از رشد باز ایستد یا شکننده شود. اگر بدن سالم باشد، می‌توان چرخه رشد ژنتیکی را از طریق ترکیب مناسب آمینواسیدها و ویتامین‌های B به حداکثر رساند. بعضی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه برای مسیرهای متابولیسم پروتئین‌های کراتین (مو) حیاتی هستند و کمبودشان منجر به ریزش بالقوه موها و کاهش شدید سلامت مو می‌شود. پژوهش‌هایی که برای بررسی صحت و سقم ادعاهای تولیدکنندگان محصولات درمورد تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و آمینواسیدهایی ضروری برای رشد مو انجام شده، نسبتا کافی هستند.

B5  (پانتووتنیک اسید) باعث انعطاف پذیری، قدرت و درخشندگی مو می‌شود و به جلوگیری از ریزش مو و سفید شدن پوست کمک می کند. ویتامین B6 به جلوگیری از شوره سر کمک می‌کند و می‌تواند از طریق غلات، زرده تخم مرغ و جگر دریافت ‌شود. ویتامین B12 به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند و در ماهی، تخم مرغ، مرغ و شیر یافت می‌شود. وجود  B6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک نیز  در برنامه مکمل ضروری است . معلوم شده است که برخی از مواد معدنی شامل منیزیم، گوگرد، سیلیس و روی نیز در حفظ سلامت مو بسیار مهم هستند.

ویتامین B1، B2، نیاسین و پانتوتنیک اسید

کاهش سطح تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامینB2) ، نیاسین و پانوتنیک اسید می‌تواند موجب تضعیف سلول‌های فولیکول مو شود. مصرف دوز۲۵ تا ۵۰ میلی گرم در روز توصیه می‌شود.

 

vitamin-c تغذیه و سلامت مو

اسید فولیک

کاهش اسید فولیک ممکن است منجر به کاهش تقسیم و رشد سلول‌های فولیکول مو شود. اسید فولیک همچنین برای حفظ سطح سالم متیونین ضروری است. علائم کمبود فولیک اسید، کم خونی، بی حسی، خستگی و زبری موهاست. دریافت دوز ۸۰۰-۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید در روز توصیه می شود.

بیوتین

بیوتین، بخشی از مجموعه ویتامین‌های B و یکی دیگر از مواد مغذی مرتبط با ریزش مو است. بیوتین برای برخی از واکنش‌های آنزیمی در بدن مورد نیاز است و برای متابولیسم مناسب پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها لازم است. با گذشت زمان، سوخت و ساز ضعیف مواد مغذی بدن می‌تواند به سلول‌های فولیکول مو آسیب بزند. در برخی موارد نادر، کمبود بیوتین باعث بروز خارش پوست و ریزش مو می‌شود. مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که بیوتین یکی از مهم ترین مواد مغذی برای حفظ قدرت، بافت و عملکرد مو است.

افرادی که مقدار کافی پروتئین مصرف می‌کنند نباید مشکل کمبود بیوتین داشته باشند، گرچه ممکن است   سبزی خوارها در معرض این کمبود باشند. منابع غذایی مناسب برای بیوتین عبارتند از تخم مرغ، جگر و سویا. هنوز معلوم نیست که آیا مکمل‌های بیوتین، که برای کمک به طاسی قلیایی مردان و زنان عرضه می‌شوند، می‌توانند به قطع ریزش مو کمک کنند یا نه، و هنوز پژوهشی انجام نشده تا نشان دهد آیا بیوتین موجود در محصولات مو مانند شامپوها می‌توانند از طریق مو یا پوست سر جذب شوند یا نه. مقدار توصیه شده دریافت دی‌بیوتین در روز از d-بیوتین ۱۰۰۰-۵۰۰ میکروگرم در روز است.

ویتامین C

یکی از وظایف مهم ویتامین C ، کمک به تولید و حفظ کلاژن سالم است. کلاژن نوع بافت همبند موجود در فولیکول‌های مو است. ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است و از سلول‌های موجود در فولیکول‌ها و سلول‌های عروق خونی محافظت می‌کند. توصیه می شود برای مراقبت از مو روزانه ۲۰۰-۱۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف شود. ویتامین C به همراه بیوفلاوونویدها – یک تا دو گرم روزانه.

ویتامین E

ویتامین E به حفظ یکپارچگی غشاهای سلول فولیکول‌های مو کمک می‌کند. این ویتامین موجب ثبات فیزیکی در غشای سلولی می‌شود و در ضمن بهبود سلامت پوست و مو به عنوان یک آنتی اکسیدان هم عمل می‌کند. دوز دریافتی روزانه ویتامین E باید در محدوده درمانی بین ۵۰ تا ۴۰۰ IU باشد. ویتامین E و سلنیوم با کاهش غلظت پراکسید در سلول از حمله رادیکال‌های آزاد به غشاهای سلولی جلوگیری می‌کنند. میزان مورد نیاز ویتامینE   روزانه ۴۰۰تا ۸۰۰ IU است.

بتاکاروتن

بتا کاروتن نیز برای رشد مو مهم است. دلیلش این است که بتا کاروتن به ویتامینA  مورد نیاز بدن تبدیل          می شود، و به رشد و نمو طبیعی استخوان‌ها کمک می‌کند، یک پوشش محافظی در اطراف الیاف عصبی ایجاد می‌کند، و سلامت پوست و ناخن‌ها را بهبود می‌بخشد. مصرف بتا کاروتن روزانه ۱۰،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ IU است.

آنتی اکسیدان ها

ویتامین های A، C  و E آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث افزایش گردش سلول‌های پوست و سنتز کلاژن می‌شوند. این ویتامین‌ها هنگامی که به طور موضعی استفاده می‌شوند، در برابر پیری زودرس پوست که از اثرات مضر نور ماوراء بنفش و آلودگی‌های محیطی است محافظت می کنند. ویتامین C به کاهش آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد و اشعه ماوراء بنفش کمک می کند. با گذشت زمان، رادیکال‌های آزاد می توانند به کلاژن و الاستین که الیاف محافظ پوست هستند آسیب بزنند. ویتامین E همچنین به کاهش اثرپذیری پوست از رادیکال های آزاد و اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.

سلنیوم

سلنیوم برای متابولیسم ید ضروری است. مطالعات موردی نشان داده‌اند که کمبود سلنیوم می تواند منجر به سرطان، بیماری‌های قلبی و کاهش رشد مو شود. دوز توصیه شده سلنیوم ۵۰-۲۵ میکروگرم در روز است.

ریزمغذی‌ها

بخشی از کلسیم بدن، واسطه‌های سلولی را که در فسفولیپیدهای غشایی سلولی در سلول‌های فولیکول مو نقش دارند تحریک می‌کند. بیشتر آمریکایی‌ها مقدار توصیه شده کلسیم را دریافت نمی‌کنند. به بیماران باید توصیه شود که همراه مکمل‌های کلسیم منیزیم نیز مصرف کنند تا سطح سالم کلسیم را در بدن‌شان حفظ کند. اگر برای تعادل کلسیم، منیزیم افزوده دریافت نشود، دوز بالای کلسیم ممکن است آسیب‌زننده باشد. دوز توصیه شده کلسیم در روز ۲۰۰-۱۰۰ میلی‌گرم است.

روی برای تولید DNA و RNA ضروری است، که این دو به نوبه خود باعث تقسیم طبیعی سلول‌های فولیکول می‌شود. روی همچنین به تثبیت ساختارهای غشای سلولی و تجزیه و حذف رادیکال‌های سوپر اکسید کمک می کند. مصرف روی به طور کلی کم است. نشان داده شده است که استفاده موضعی از روی باعث کاهش ریزش موی ۵AR نوع ۲ می‌شود. دوز توصیه شده ۱۵ میلی گرم (در فرم کی لیت اسید آمینه روی) در روز است. کمبود روی و مسائل مربوط به سلامت مو احتمالا مربوط به رژیم‌های کم کالری است، به‌ویژه در زنان جوان. روی در گوشت، تخم‌مرغ و غذاهای دریایی یافت می‌شود.

کمبود آهن، ناشی از کم خونی میکروسیتیک و هیپوکرومیک است. افزون بر این، بیشتر اندام‌های دیگر از جمله پوست و فولیکول‌های سباسه پیلو نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

کم‌کاری تیروئید می‌تواند منجر به رشد غیرطبیعی مو شود چرا‌ که ید از عملکرد مناسب تیروئید حمایت می‌کند. دوز توصیه شده ۲۲۵-۱۱۲ میکروگرم ید (در قالب کلپ) در روز است.

آمینواسیدها

ال‌متیونین یکی از چهار آمینو اسید حاوی گوگرد است که با فراهم کردن مقدار مناسبی گوگرد برای سلول‌های مو، آنها را تقویت می‌کند. گوگرد برای تشکیل بافت همبندی سالم ضروری است. مو برای رشد و زیبایی طبیعی نیاز به گوگرد دارد.

ال‌سیستین با تامین گوگرد مو را تقویت می‌کند. پوست، ناخن‌ها و مو حاوی مقدار بالایی ال‌سیستین هستند. شواهدی وجود دارد که کمبود آن ممکن است موجب ریزش مو شود. مکمل‌های رژیم غذایی می‌توانند کمک‌کننده باشند.  

 جالب است بدانید که طاسی الگوی مردانه در آسیایی‌ها کمتر از آمریکایی‌ها است. بخشی از آن به این خاطر است که رژیم غذایی آسیایی سرشار از ال‌لیزین است؛ آنزیم مهارکننده اسید آمینه در سبزیجات و گیاهان که به نوعی بر ۵ آلفا ردوکتاز اثر می‌گذارد.

اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA)

اسیدهای چرب اشباع نشده نقش مهمی در ساختار، عملکرد حصار، سنتز لیپید، التهاب و ایمنی سلولی بازی می‌کنند. این چربی‌ها خشکی پوست را کاهش می‌دهند. منابع بیشتر شناخته شده‌ی این چربی‌ها عبارتند از گردو، روغن ماهی، روغن کتان و غیره. افراد دارای رژیم‌های کم چربی و بدون چربی در معرض خطر ریزش مو هستند، زیرا مو به اسیدهای چرب ضروری نیاز دارد. کمبود اسید چرب ضروری باعث خشکی پوست سر و بدن می‌شود. این مواد مغذی حیاتی، از سلامت فولیکول مراقبت می‌کنند. اگر فولیکول سالم نباشد، مو دچار ریزش یا نازکی می‌شود.

اثرات پیری

برای این مورد راه حلی وجود ندارد. حتی با رعایت تغذیه، این طرح ژنتیکی است که در نهایت قدرت را به دست می‌گیرد و رنگ، ساختار و تراکم مو را تغییر می‌دهد. کنترل پیری بیولوژیکی ممکن است تحت تأثیر سوپرفودها قرار بگیرد. از جمله ترکیبات فوق سبز، کلرلا، اسپیرولینا، عصاره های میکرو جلبک مانند آساکسانتین، بروکلی، زغال اخته، تمشک، توت فرنگی، تمشک و غیره. همچنین سیر، زنجبیل و سایر گیاهان دارویی و خوراکی.

آب

 به طور کلی آب برای سلامت بدن و به طور بالقوه برای سلامت مو اهمیت دارد. آب تشنگی را فرومی‌نشاند و به هضم غذا کمک می‌کند.

foodiro-23 تغذیه و سلامت مو

قابلیت دسترسی زیستی

بسیاری از ویتامین‌های رایج و همه اسیدهای آمینه در قالب ایزومترهای متعدد وجود دارند؛ هرچند به طور نادر اتفاق می افتد که هر دو به یک اندازه برای متابولیسم انسان در دسترس باشند. چیرالیته اسیدهای آمینه به خوبی ایجاد می‌شود، همچنین تفاوت چشمگیر میان آنتی‌باکتری‌های چپ و راست در بدن انسان. در کل، انسان تنها می‌تواند اینانتیومر چپ یا L را متابولیزه کند، مانند ال‌سیستین. آرسیستین به طور معمول دریافت یا متابولیزه نمی‌شود، بنابراین معمولا مخلوط‌های راسمیک از دو نوعی که به‌طور معمول استفاده می‌شوند، تنها نیمی‌شان از آمینواسیدهای مفید تشکیل شده. ویتامین‌هایی چون B6 نیز دارای چندین فرم هستند؛ پیریدوکسین شکلی از ویتامین B6 است که اغلب در مکمل های غذایی استفاده می‌شود، اما شکل بیوفیزیکی آن نیست.در عوض باید فسفریلیده شود تا به فسفات پریودوکسال۵ تبدیل شود که به عنوان یک عامل کاهنده آنزیم برای بسیاری از واکنش‌ها فعال است و برای جذب مواد مغذی دیگر نیز اهمیت دارد. واکنش فسفوریلاسیون برای فعال کردن پیریدوکسین نیاز به سوخت انرژی و شرایطی خاص دارد و به همین خاطر تمام پیریدوکسین‌های موجود  در مکمل مصرف نمی‌شود. یک جایگزین موثرتر این است که فسفات پیریدوکسین‌ ۵ را در مکمل‌ها استفاده کنیم، بنابراین شکل بیوفعال بدون نیاز به انرژی و با حداقل هدررفت بلافاصله در دسترس قرار می‌گیرد. قابلیت دسترسی زیستی تنها توسط اشکال ایزومتریک کنترل نمی‌شود. جذب مواد مغذی پیچیده است و نمونه‌های بسیار شگفت انگیزی وجود دارد که در آن‌ها یک ماده مغذی به طور چشمگیری توسط یک ماده مغذی دیگر در فرمول تحت تاثیر قرار می‌گیرد (به‌طور منفی یا مثبت).

جریان خون

عامل نهایی که اغلب نادیده گرفته‌می‌شود گردش اکسیژن و مواد مغذی در مو است. حتی یک مکمل کاملا متعادل بدون جریان کافی خون، نمی‌تواند اثربخش باشد. کم‌خونی می‌تواند باعث ریزش مو یا تشدید آن شود، بنابراین شاید افزایش گردش خون بتواند مفید باشد. با درمان‌های موضعی که تولید اکسید نیتریک یا آنژیوژنز را تحریک می‌کنند، می‌توان این کار را انجام داد. اثرات تحریک کننده کافئین و تائورین بر جذب مواد مغذی و متابولیسم نیز می‌تواند سودمند باشد. در مورد اثر احتمالی کافئین بر دی هیدروتستوسترون و ریزش مو ملاحظات بیشتری لازم است. مطالعات گوناگون نشا‌ن داده‌اند که کافئین می‌تواند ریزش موی ناشی از دی هیدروتستوسترون را کاهش دهد، مطالعات درون‌تنی به صورت موضعی موفقیت آمیز بوده‌است، اما اثرات کافئین خوراکی تا این زمان آزمایش نشده است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند تائورین می‌تواند از مو در برابر آپوپتوز ناشی از TGFβ-۱ محافظت کند. به رغم کمبود داده‌های بالینی در منطقه، از طریق فرمول بندی دقیق می‌توان فرمولی را توسعه داد که قوی و متعادل باشد، قابلیت دسترسی زیستی داشته‌باشد و ترکیب موادش نتایج بالینی نسبتا خوبی داشته باشد. این امر به‌ویژه زمانی محقق می‌شود که از مکمل‌ها برای حمایت از رژیم‌های درمانی گسترده‌تر (حتی عمل‌های جراحی) استفاده شود.

۱۰  ماده غذایی برتر که پایه‌های رژیم غذایی برای سلامت مو هستند

بیماران اغلب می‌پرسند : “اگر چی بخورم موهایم خوب می‌شوند؟”

۱) ماهی قزل آلا

سالمون و ماهی قزل آلا حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا ۳، پروتئین، ویتامین B-12 و آهن هستند. اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ از سلامت پوست سر محافظت می‌کنند. کمبودشان می‌تواند موجب خشکی پوست سر و ریزش مو شود. گیاهخواران می‌توانند چربی امگا ۳ را از تخم کتان، ماکدمیا و گردو دریافت کنند.

۲)  سبزیجات سبز تیره

اسفناج، کلم بروکلی و چارد سوئیسی، حاوی ویتامین‌های A و C هستند که در تولید سبوم (که توسط فولیکول‌های مو ترشح می‌شود) نقش دارند. سبزیجات سبز تیره حاوی آهن و کلسیم نیز هستند.

۳) لوبیا

حبوبات (لوبیا قرمز و عدس) حاوی پروتئین، آهن، روی و بیوتین هستند. کمبود بیوتین می تواند باعث شکنندگی موها شود.

۴)  آجیل

بادام برزیلی منبع طبیعی سلنیوم است. گردو حاوی روی و اسید آلفا لینولنیک است؛ یک اسید چرب امگا ۳ که می‌تواند به بهبود وضعیت مو کمک کند. پسته، بادام زمینی و بادام نیز حاوی روی هستند. کمبود روی می تواند موجب ریزش مو شود.

۵) مرغ

مرغ دارای پروتئین با کیفیت بالا و آهن با درجه بالایی از قابلیت دسترسی زیستی است. موی ضعیف و شکننده ممکن است ناشی از کمبود پروتئین باشد.

۶)  تخم مرغ

تخم مرغ منبع پروتئین، بیوتین و ویتامین B-12  است که همه‌شان مواد مغذی مهمی برای زیبایی هستند.

۷) غلات کامل

غلات صبحانه غنی شده، حاوی روی، آهن و ویتامین‌های B هستند که همه‌شان برای سلامت مو مهمند.

۹)  محصولات لبنی کم چرب

کلسیم، آب پنیر و کازئین، مواد معدنی مهمی برای رشد مو هستند که از شیر کم‌چرب و ماست تهیه می‌شوند.

۱۰) هویج

هویج یک منبع عالی از ویتامین A است.

برای زیبایی و داشتن موهای سالم، تنوع غذایی بهترین گزینه است. یک رژیم متعادل از پروتئین‌های کم چرب، میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و ماهی‌های چرب (ماهی آزاد) و محصولات لبنی کم چرب، به‌طور بالقوه مو را تقویتمی‌کنند. رژیم‌های سختی که سریع وزن را کاهش می‌دهند بر چرخه طبیعی مو اثر می‌گذارند و در طی ۱۲-۶ هفته ریزش مو را افزایش می‌دهند.  ریزش در طی ۱۲-۶ هفته می شود. این مشکل موقت با بهبود رژیم غذایی بهبود می‌یابد.

توصیه به بیماران

افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند باید با یک پزشک، تریکولوژیست و رژیم‌درمان حاذق مشورت کنند تا علت آن را بفهمند و درمان متناسب با آن را دریافت کنند. با اینکه راه حل‌های تغذیه‌ای بلافاصله جلوی ریزش مو را نمی‌گیرد، اما می‌تواند به مرور به بهبود آن کمک کند.

 

منبع: انجمن تریکولوژی، اسکس، انگلستان

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید