یادمه بچه که بودیم یکی از تفریحاتمان این بود که یک کاسه تخمه پر کنیم و جلوی تلویزیون بنشینیم و حین تماشای کارتون، اونارو آروم آروم بشکونیم. اوج لذت این تخمه شکوندن هم زمانی بود که مغزهایی که ذره ذره جمع کرده بودی و تو مشتت قایم کرده بودی را یک جا جلوی همه در دهان می ریختی و می جویدی.
البته که با پیشرفت تکنولوژی و با ورود مغز تخمه آماده به دنیای کودکان این لذت نیز همچون بسیاری از لذّات دیگر محو و ناپدید شد. بگذریم!

مغر تخمه آماده آمد و خیلی هم سریع جای خودشو در بین همه باز کرد. همه خریدارش شدند و کلی طرفدار پیدا کرد و به فاصله اندکی، سر از دستور پخت های غذایی هم پیدا کرد. آشپزها که تا دیروز حتی به تخمه فکر هم نمی کردند دست به کار شدند و اونو به بسیاری از خوردنی ها اضافه کردند. از نان گرفته تا پیتزا و سالاد و هزار و یک خوردنی دیگر.

سالادی که امروز در کنار هم درست می کنیم نیز یکی از همین خوردنی ها است.

چی لازم داریم؟

قطعا غیر از تخمه، خوردنی های خوشمزه دیگری هم در این سالاد هست که از قرار زیره:


مواد لازم برای سالاد مقدار
کاهو رسمی ۵ برگ
گوجه گیلاسی ۷ عدد
مغز تخمه ۲ قاشق غذا خوری
پنیر پارمزان ۲ قاشق غذا خوری
نان باگت فرانسوی ½ عدد
نمک کمی
فلفل سیاه کمی

مواد لازم برای سس

مقدار

سرکه بالزامیک

۱/۸ لیوان

روغن زیتون

۱/۴ لیوان

سس خردل

۱/۲ قاشق غذا خوری

پودر سیر

عسل

۱/۲ قاشق چای خوری

۱/۲ قاشق غذا خوری

ارگانو

کمی

نمک و فلفل

کمی


سسی نوظهور به نام سس بالزامیک:

برای درست کردن این سس کار خاصی در پیش نداریم. فقط برای اینکه سس گلوله گلوله نشود، ابتدا سس خردل و روغن زیتون را به خوبی با هم مخلوط کرده تا مایع یکدستی بدست آید، سپس بقیه مواد را به آن ها اضافه کرده و مخلوط می کنیم. البته در صورت در دسترس بودن غذاساز، نیازی به روند بالا نبوده و به راحتی همه مواد را در غذاساز ریخته و مخلوط می کنیم، که خیلی بهتر از هم زدن دستی هست.

برای سالاد چه کار کنیم؟

برای سالاد نیز ابتدا کاهوها را به قطعات بزرگ به اندازه حدود ۳-۴ سانتی متر بریده و در ظرف مورد نظرمان می ریزیم. برای درست کردن نان، لبه های نان باگت را جدا کرده، قسمت باقی مانده را برش های مکعبی می دهیم. سپس تکه های مکعبی شکل نان را در سینی فر چیده و بالای فر را روشن می کنیم. پس از آنکه یک طرف طلایی شد، نان ها را به طرف دیگر برگردانده و دوباره بالای فر را روشن می کنیم تا این طرفش هم طلایی شود.

سپس به ترتیب گوجه گیلاسی، مغز تخمه و نان های تست شده را بر روی کاهو می ریزیم. پس از آن مقداری از سس بالزامیک را روی سالادمان داده و بقیه را برای سرو کنار می گذاریم و در آخر نیز پنیر پارمزان روی سالاد رنده می کنیم.

یادتان نرود:

  • زیبایی این سالاد به بزرگ بودن اندازه کاهو می باشد. پس حتما این مطلب را رعایت نمایید.
  • من از مغز تخمه هندوانه استفاده کردم، اما شما بنا به میل خود می توانید از هر مغزی که دوست داشتید استفاده کنید.
  • پنیر پارمزان، هم به صورت پودر شده در سوپر مارکت ها موجود می باشد و هم به صورت تکه ای در فروشگاه هایی چون هایپر استار. البته ترجیح من بر این است که آن را به صورت تکه ای خریده و در صورت نیاز آن را رنده کنم.
  • برای درست کردن نان ها زمان زیادی لازم نمی باشد. پس مراقب باشید نسوزند.
  • شاید به نظر استفاده از عسل در سس عجیب به نظر بیاید، اما در صورت اضافه نکردن آن سس طعم بسیار ترشی پیدا می کنند.

-با-تخمه-5t-600x600 طرز تهیه سالاد سبز

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید