یکی از دوستانم، موقع درست کردن قهوه، اصرار دارد که قبل از دم کردن آن، یک قاشق جوش شیرین کف قهوه جوش بریزد. تا حالا ندیده‌ام کسی همچین کاری بکند؛ اما او قسم می‌خورد که چون معده حساسی دارد، جوش شیرین هضم قهوه را برایش راحت تر می‌کند. همین ادعا مرا به این وا داشت که کمی در این مورد تحقیق کنم.

 

قهوه اسیدی است

اسید می‌تواند چیز خوبی باشد چون باعث می‌شود وقتی قهوه، مخصوصاً قهوه اصل، دم می‌کشد طعمی دلچسب و رنگی درخشان داشته باشد. با این حال، معروف است که دانه‌های بو داده و دانه‌های بی‌کیفیت قهوه اسیدی‌تر هستند. هضم قهوه برای کسانی که معده حساسی دارند سخت است، مخصوصاً کسانی که بیشتر از یک فنجان در روز می‌نوشند.

 

جوش شیرین قلیایی است

جوش شیرین خاصیت اسیدی موجود در قهوه را خنثی می‌کند. ریختن یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین در یک قوری قهوه، طعم ترش قهوه‌های ارزان قیمت را ملایم‌تر و هضمش را هم راحت تر می‌کند. با این همه، دوست من کماکان اصرار دارد که به جای یک چهارم، نصف قاشق چای خوری، جوش شیرین بریزد. جالب اینجاست که این میزان جوش شیرین هیچ طعم خاصی هم به قهوه نمی‌دهد!!قهوه و جوش شیرین (1)

پژوهش‌ها البته نشان می‌دهد، تاثیر قلیایی جوش شیرین بر روی قهوه دم کرده، افسانه‌ای بیش نیست و کسانی که مشکل هضم قهوه دارند باید به دنبال قهوه‌های کم اسید باشند؛ یا به طور کل عادت قهوه نوشیدن را ترک کنند.

شخصاً، دانه‌های با کیفیت قهوه را ترجیح می‌دهم و از ریختن جوش شیرین در قهوه هم اجتناب می کنم، اما می‌خواهم بدانم که: آیا تا به حال قبل از اینکه قهوه را دم کنید، جوش شیرین ته قهوه جوش ریخته‌اید؟ آیا ریختن جوش شیرین هضم قهوه را برایتان راحتتر می‌کند؟

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید