بچه‌های سالم، بدون شکر افزوده هم شیرین هستند

انجمن قلب آمریکا به کودکان و نوجوانان توصیه می‌کند در روز کمتر از ۲۵ گرم یا ۶ قاشق چای خوری شکر افزوده مصرف کنند.

مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که قند افزوده دارند، در دوران کودکی با افزایش عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی، ازجمله افزایش ابتلا به چاقی و افزایش فشارخون مرتبط است. در بیانیه علمی منتشرشده در مجله  Circulation، انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‌کند که کودکان سنین ۲ تا ۱۸ سال، مصرف شکر افزوده را به کمتر از ۶ قاشق چای خوری (۲۵ گرم) در روز کاهش دهند و مصرف نوشیدنی‌های شیرین هم کمتر از ۲۲ میلی‌گرم در هفته باشد. نوشیدنی‌های شیرین یکی از مهم‌ترین عوامل شیوع چاقی است و یک بطری ۵۵ میلی‌گرمی از نوشابه به‌تنهایی حاوی ۱۶ قاشق چای خوری شکر افزوده است. طبق اعلام  AHA، کودکان زیر دو سال نباید هیچ غذای یا نوشیدنی حاوی قند افزوده مصرف کنند.

دکتر فرانک هو، استاد تغذیه و اپیدمیولوژی دانشکده سلامت عمومی هاروارد می گوید: «شواهد به وضوح نشان می‌دهند که شکر افزوده، به ویژه نوشیدنی‌های شیرین، چاقی و سایر مشکلات متابولیکی را افزایش می‌دهد.»  او ادامه می‌دهد :«توصیه‌های AHA در مورد محدود کردن مصرف شکر افزوده برای کودکان، یک استراتژی مهم برای بهبود رژیم غذایی کودکان و سلامت کلی است. مدارس، والدین، متخصصین بهداشت و سیاست گذاران باید دست به دست هم دهند تا کودکان در سنین پایین به خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های سالم عادت کنند.»-افزوده-1 بچه‌های سالم، بدون شکر افزوده هم شیرین هستند

توصیه‌ها بر مبنای شواهد موجودی است که تأثیرات مصرف شکر افزوده در کودکان را بر بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی کرده‌است. از جمله اثرات آن بر مواردی چون فشارخون، چربی‌ها، مقاومت به انسولین و دیابت، بیماری کبد چرب غیرالکلی و چاقی. انتظار می‌رفت رابطه‌ یافت شده میان شکر افزوده و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در میان جوانان آمریکایی، خیلی پایین‌تر از سطح مصرف کنونی باشد.  AHA پیش‌تر به زنان و مردان توصیه کرده بود که به ترتیب بیش از شش و نه قاشق چای‌خوری شکر در روز مصرف نکنند.


درباره شکر اینجا بیشتر بخوانید : “باید و نبایدهای بدون شکرها” و  “انواع شیرین کننده ها (شکرها)”

شکر افزوده چیست؟

«شکر افزوده» به هر نوع شکری اشاره دارد (ازجمله قند ساده، فروکتوز، عسل و آگووا) که به صورت تنها، در غذاهای خانگی، یا غذاهای  فرآوری شده و صنعتی مصرف می‌شود. توصیه‌های انجمن به کودکان، همسو با  انتشار نسخه جدید «جدول اطلاعات غذایی» سازمان غذا و داروی آمریکا است که در آن سطری برای مشخص نمودن میزان «شکر افزوده» در ماده غذایی افزوده شده و بدین ترتیب میان «شکر افزوده» و «قندهای طبیعی» تمایز قائل شده است. در شکل جدول بهنگام شده نشان داده شده است.

-افزوده بچه‌های سالم، بدون شکر افزوده هم شیرین هستند

-افزوده بچه‌های سالم، بدون شکر افزوده هم شیرین هستند

برای محدودنمودن شکر افزوده چه کاری انجام دهیم؟

استراتژی خوب برای محدود کردن شکر افزوده، یک رژیم غذایی غنی از غذاهای کم پروتئین است که شامل مقدار زیادی میوه و سبزی‌ها، غلات کامل، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم و ترجیح دادن آب به نوشیدنی‌های قندی و آبمیوه‌ها است. از «بشقاب خوراک سالم هاروارد» به عنوان یک راهنما استفاده کنید و با فرزندتان در مورد «بشقاب خوراک سالم کودکان» گفتگویی را ترتیب دهید.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با «بشقاب خوراک سالم هاروارد» مطلبی را برای شما در بخش «تغذیه سالم» سایت فودیرو نوشته ایم که می توانید با مطالعه آن به نتایج مطلوبی در رابطه با رژیم غذایی خودتان دست پیدا کنید.

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

 

یک دیدگاه بنویسید