به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهمیت بدهید

در این مقاله، در رابطه با اهمیت غذای مدرسه در سلامت کودکان و نوجوانان توضیح می دهیم. در غذاهای مدرسه باید غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را بیشتر و بهتر در دسترس قرار داد و استفاده از چربی‌های ترانس را حذف کرد.

 


080b8e4b-f886-458f-be0d-ca69c291fef1-300x250 به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهميت بدهيد

ما فودیرویی ها شعارمون «زندگی سالم و خوشمزه » است و به تغذیه سالم به عنوان یکی از ارکان زندگی سالم، شاد و با رفاه جامعه اهمیت می دهیم. از وقتی هم بچه هامون را گذاشتیم مهدکودک تا به حال، تغذیه سالم بچه ها به یکی از دغدغه های اصلی ما تبدیل شده است. بعضی از مدرسه ها امکان می دهند که بچه ها خودشون میان وعده و غذا به مدرسه بیاورند و بعضی از مدرسه ها هم اجبار به استفاده از میان وعده و غذای مدرسه می کنند. در هر دو حالت، میان وعده و غذایی که برای بچه هامون انتخاب می کنیم، باید غذایی مقوی و سالم باشد و تا حدامکان بچه ها را از خوردن مواد کارخانه ای، شیرینی های مصنوعی، چربی های مضر و غذاهای فست فود منع کنیم. بعضی اوقات، والدینی را می بینیم که پیتزا یا سایر انواع فست فود را به عنوان غذای مدرسه با بچه هاشون راهی مدرسه می کنند و این واقعاً نامناسب و برای سلامت بچه های عزیزمون و آینده آن ها خطرناک است. در همین رابطه، به مطلبی علمی از مدرسه سلامت عمومی هاروارد در رابطه با غذای مدرسه و اهمیت آن برخورد کردیم که در ادامه، ترجمه ای از آن را برای بهره برداری و اطلاع شما آورده ایم.

موضوع غذای مدرسه در ایالات متحده سابقه‌ای طولانی دارد. در سال ۲۰۱۰، میشل اوباما فعالیت خود در رابطه با حل مشکل غذاهای مدرسه و بهبود وضعیت آن ها را آغاز نمود و این فعالیت منجر به امضای قانون Healthy, Hunger-Free Kids Act  در همان سال گردید. این قانون، با تامین هزینه‌های برنامه‌های تغذیه کودکان و تنظیم استانداردهای جدید تغذیه‌ برای ناهار و صبحانه مدارس دولتی، کنترل چاقی در کودکان را هدف قرار داده‌ است. این استانداردهای غذای مدرسه که از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به اجرا درآمد، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را بیشتر و بهتر در دسترس قرار داد و اندازه وعده‌های میوه‌ و سبزیجاتی را که به بچه‌ها داده می شد، بیشتر کرد و انتخاب را به عهده خودشان گذاشت (این که میوه دوست دارند یا سبزیجات). ‌ این استانداردها همچنین برای هر پایه تحصیلی، حدی را برای میزان کل کالری دریافتی توسط هر دانش آموز و سدیم غذاها در نظر گرفت و چربی‌های ترانس را از غذای مدرسه حذف کرد.

-مدرسه-2 به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهميت بدهيد

هشدار: کودکان و نوجوانان در حال چاق شدن هستند

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها  (CDC)، در طی سی سال گذشته، چاقی در کودکان بیش از دو برابر شده و در نوجوانان چهار برابر شده است. آمار وزن کودکان در حال نزدیک شدن به وزن بزرگسالان است: در حال حاضر از هر ۳ کودک یکی اضافه وزن دارد یا چاق است. مطالعات همچنین شیوع رو به افزایش دیابت نوع ۱ و ۲ در نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله را نشان داده است که در بروز این بیماری، افزایش چاقی به عنوان یک عامل کلیدی مطرح بوده است. خبر خوش آن که CDC از کاهش قابل توجه چاقی در کودکان ۲ تا ۵ ساله در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ خبر داده است. گزارش دیگری از CDC نشان داد که میزان چاقی در کودکان ۲ تا ۴ ساله کم درآمدی که در برنامه‌های تغذیه فدرال مشارکت داشتند، کاهش یافته است. نویسندگان هر دو مطالعه به تاثیر احتمالی برنامه‌های آموزشی اولیه که بر بهبود استانداردهای تغذیه و ورزش تمرکز داشت و توسط  HHFKAهدایت می‌شد، اشاره کرده اند.

علی رغم برخی گزارش‌های نادرست رسانه‌ها که می‌گفتند میوه‌ها و سبزیجات این  میان وعده‌های جدید روزانه مدارس در سطل زباله ریخته می‌شدند، دو مطالعه انجام شده دقیقاً به نتایجی عکس این گزارش ها رسیدند. در سال ۲۰۱۴، کوهن و سایرین دریافتند که بچه ها بیشتر غذاهای‌شان را می‌خوردند و میوه‌های بیشتری را انتخاب می‌کنند و می‌خورند. در سال ۲۰۱۵ شوارتز و همکارانش وضعیت غذای مدرسه و وزن بیش از ۵۰۰ کودک در مدارس شهری در کلاس های ۵ تا ۷ را مورد مطالعه قرار دادند.  آن ها دریافتند که پس از دو سال، افزایش مصرف سبزیجات به میزان ۱۹٪ افزایش یافته است. گر چه مقدار میوه خوردن تغییر نکرده است، ۱۲ درصد کودکان بیشتر انتخاب میوه را به عنوان بخشی از سینی ناهار خود انتخاب کرده اند. نویسندگان اظهار داشتند که انواع بیشتری از میوه ها در دسترس بچه ها بوده است که ممکن است کودکان را تشویق به انتخاب میوه کرده باشد.


 چند دستور غذایی آشپزباشی فودیرو، مخصوص کودکان شما :

“طرز تهیه ساندویچ پنیر برای کودک”

“طرز تهیه صبحانه برای کودک”

“طرز تهیه صبحانه کودک (بنتو)”

“طرز تهیه تخم مرغ برای کودک” 

 

انتخاب های غذایی سالم تر در طول روز مدرسه

وزارت بهداشت ایالات متحده برای ترویج عادات غذایی سالم در طول روز مدرسه، دستورالعمل های Smart Snacks را در سپتامبر ۲۰۱۴ به اجرا گذاشته شد، با استفاده از استانداردهای تغذیه ای مبتنی بر دانش مورد نیاز HHFKA منتشر کرد. رعایت این دستورالعمل ها برای هر نوع اسنک و نوشیدنی که توسط فروشگاه های مدرسه، ماشین­های خودکار فروش، دست فروش ها و خیریه ها عرضه می گردند، اجباری است. در شکل زیر پوستری از Smart Snack را می بینید.

-مدرسه-42 به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهميت بدهيد

اسنک هوشمند

براساس این استانداردها که در سال ۲۰۱۶ اجباری شدند، اسنک هوشمند باید یکی از موارد زیر باشد:

 • محصول غلاتی که از نظر وزنی حاوی ۵۰ درصد یا بیشتر غلات کامل باشد. (یعنی، یک غلات کامل جزء اصلی تشکیل دهنده آن باشد.)
 • به عنوان اولین جزء سازنده، یک میوه، سبزی، یک محصول لبنی یا یک غذای پروتئینی را داشته باشد.
 • مواد غذایی ترکیبی حاوی حداقل یک چهارم فنجان میوه و / یا سبزیجات
 • اسنک نیز باید استانداردهای غذایی در رابطه با میزان کالری، سدیم، شکر و چربی در هر وعده غذایی را برآورده نماید.

نوشیدنی ها یکی از موارد زیر باشد:

 • آب ساده بدون گاز
 • شیر تازه کم چرب بدون طعم
 • شیر تازه بدون چربی طعم دار یا بدون طعم
 • آب میوه صد در صد طبیعی (تذکر: از آب میوه های بسته بندی شده و کارخانه ای استفاده نکنید. برای کودک تان ارزش قائل شوید و برایش آب میوه طبیعی تهیه کنید.)
 • نوشیدنی های طعم دار و یا گازدار که حاوی کمتر از ۵ کالری در هر۲۴۰ میلی لیتر یا ۱۰ کالری در هر ۶۰۰ میلی لیتر باشند.

تغییرات بیشتر در خارج ازاین  استانداردهای غذای مدرسه ممکن است شامل حذف شیرهای طعم دار و شیرین شده و استفاده از شیر ساده؛ محدود کردن آب میوه؛ فراهم کردن مرغ، ماهی و لوبیا بیشتر از گوشت قرمز؛ حذف سوسیس و کالباس و سایر انواع گوشت های فراوری شده و جایگزین کردن چربی های جامد با روغن های سالم مانند کلزا، آفتابگردان و روغن زیتون در هنگام تهیه غذا، سس ها و سس سالاد باشد.

 -مدرسه-3 به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهميت بدهيد

نکاتی برای والدین: چگونه مطمئن شویم که فرزندان ما غذای مدرسه را می خورند؟

 • یک گام مهم این است که فرزندتان را در تصمیم گیری در مورد غذای مدرسه مشارکت دهید و برای دستیابی به گفتگویی آزاد، ذهنیتی مشوق و به دور از پیش قضاوت را به وجود آورید.
 • بیشتر مدارس، تقویم ماهانه غذای مدرسه را که شامل غذای اصلی و میان وعده ها در هر روز است، برای شما می فرستند. در مورد هر یک از غذاها و میان وعده ها با کودک خود صحبت کنید و غذاهایی را که دوست دارد، غذاهایی را که دوست ندارد و غذاهایی را که نظر خاصی در رابطه با آن ها ندارد، در فهرست مشخص کنید. پس از مدرسه، بپرسید که چه غذاهایی را خورده اند و چه غذاهایی را نخورده اند و دلیل آن چیست. این کار می تواند به برنامه ریزی غذا و اسنک در آینده کمک کند.
 • در اسنک های غذایی بچه ها، رشته های پنیر، تخم آفتابگردان، تخم کدو، میوه های کامل یا قطعه شده، و لیوان سبزیجات قرار دهید تا اگر در یک روز از غذای مدرسه ناراضی بود یا اصلاً آن را دوست نداشت، بتواند با خوردن اسنک خودش را سیر کند و برای شرکت در کلاس آماده شود. اگر فرزند شما به این تنوع غذایی پاسخ مثبت داد، به شکل متناوب انواع میوه ها و سبزیجات را در ظرف غذای او تغییر دهید.
 • براساس «ظرف غذای سالم» نموداری بکشید و در آن فضاهایی برای میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های سالم قرار دهید. با کمک فرزندتان برای هریک از این گروه های غذایی در هفته هدف گذاری کنید. به کودکتان اجازه دید که مشخص کند در طول هفته کدامیک از این غذاها را خورده است و اگر به اهداف غذایی آن هفته دست یافته بود، با جایزه کوچکی مانند استیکر، پول یا غیره او را خوشحال و امیدوار کنید.
 • اگر فرزندتان، غذای مدرسه را نمی خورد، از راهنماهای موجود برای آماده سازی غذاها و اسنک های سالم استفاده کنید.

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد


080b8e4b-f886-458f-be0d-ca69c291fef1-300x250 به «غذای مدرسه» کودکان و نوجوانان اهميت بدهيد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید