خیلی از کسایی که رژیم می‌گیرند وقتی چیزی را می‌خورند که به نظرشان «بد» است احساس گناه می‌کنند. این افراد اغلب احساس منفی خوردن هله هوله را به خودشان هم سرایت می دهند: «دارم چیز بدی می‌خورم، پس آدم بدی‌ام» این حالت «منفی بودن»، مخرب است و می‌تواند روحیه عاطفی آدم را پایین بیاورد و تیر خلاصی برای کم کردن وزن باشد یا حتی بدتر از آن به اختلالات غذایی منجر شود.

وارد کردن تنقلات شیرین پرکالری به شکل استراتژیک به برنامه غذایی هفتگی (مثلا شنبه شب، بعد از کلاس‌های سخت و طولانی که دارم) راهی است تا گرفتن رژیم را قابل کنترل‌تر کنید. البته وسوسه‌های تموم‌نشدنی همچنان سر جایش هست و بعضی موقع‌ها لغزش‌های کوچکی پیدا می‌کنید. اما خب، نباید خیلی سخت گرفت.

انتخاب‌های غذایی، ما را به عنوان یک انسان تعریف نمی‌کنند. خوردن خوراکی بیشتر از برنامه‌ای که چیدیم ما را آدم بدی نمی‌کند. هیچ‌وقت نباید بخاطر چیزی که خوردید احساس گناه کنید.

%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%87%d9%84%d9%87-%d9%87%d9%88%d9%84%d9%87-%d8%a7%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%b3-%da%af%d9%86%d8%a7%d9%87-%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d8%af%d8%9f-2

انتظار چنین دست‌اندازهایی را در طول سفر رژیمی خودتان داشته باشید و وقتی با آنها مواجه شدید، تعجب نکنید یا از دست خودتان عصبانی نشوید. البته اگر دست‌اندازها بیش از حد در جاده تکرار شدند، باید فکر کنید و چرایی اش را بفهمید. شاید برنامه رژیمی‌تان زیادی بلندپروازانه است و دارید سعی می‌کنید خیلی زود، خیلی وزن کم کنید. شاید سبک زندگی‌تان وقت کافی نمی‌گذارد که غذایی مناسب درست کنید. یا شاید هم بخاطر بی‌خوابی یا فشارهای دیگه زندگی، بدخلق شدید و همین شما را در مقابل وسوسه خوردن، بیشتر از چیزی که انتظار دارید آسیب‌پذیر کرده.

تحلیل کردن دلایل لغزش‌های رژیم غذایی، با افتادن به جان خودتان بخاطر این لغزش‌ها فرق دارد. مورد اول بینش عملی است که به پیشرفت شما کمک می‌کند، اما مورد دوم فقط فوران عواطف است. در این شرایط خودتان را کنترل کنید و امید خود را از دست ندهید. به قول معروف: « رُم را یک شبه نساخته اند! »

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید