راستش نمی دونم برای شما هم پیش آمده که به برچسب های روی خوراکی هایی که می خورید توجه کنید یا نه! اما برای من که به این اصل معتقدم که هر خوردنی یه جورایی میشه بخشی از همه وجودم، تقریبا هر روز پیش می آید. برای همین تصمیم دارم گاهی برای شما از این برچسب ها و اطلاعات مربوط به مواد تشکیل دهنده خوراکی ها حرف بزنم.
برای شروع هم میریم سراغ خوراکی هایی با برچسب «گلوتن فری» یا بدون گلوتن (Gluten Free) و اینکه چی شد که سر وکله این نوع از خوراکی ها در بازار خوردنی­ ها پیدا شد.قبل از معرفی گلوتن فری بهتر است کمی خود «گلوتن»را به شما معرفی کنم.

گلوتن چیست؟
یک نوع پروتئین است که در غلاتی چون گندم، جو و چاودار یافت می­ شود. همان پروتئینی که باعث حالت کششی خمیر( اصطلاحا ور آمدن خمیر) و تردی خمیرها بعد از پخت و نهایتا جدا شدن هر نوع ماده پختنی تهیه شده از گندم از قالب خود می شود.
گلوتن ترکیبی از دو ماده اصلی به نام های گلیادین (gliadin) و گلوتلین(glutelin) می‌باشد و مسئول اثر منفی بر سلامت برخی افراد در حقیقت گلیادین موجود در این پروتئین است.

گلوتن-فری,چیست,باید-و-نباید,فودیرو,foodiro.com-0۳

اما چرا این ماده اثر منفی بر سلامت برخی افراد داره؟!؟! سوال خوبیه. در اصل فلسفه تولید خوراکی‌‌ هایی با برچسب گلوتن فری(بدون گلوتن) همین اثر منفی آن برای برخی از افراد است. ماجرا از این قرار است که برخی افراد از همان بدو تولد با یک نوع اختلال در هضم و جذب این ماده به دنیا می آیند . به این اختلال در دنیای پزشکی بیماری سلیاک گفته می­شود. سیستم ایمنی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند به موجب یک نقص ژنتیکی گلیادین موجود در گلوتن را یک دشمن فرض کرده و به آن حمله می کند.
مهمترین و خطرناک ترین نتیجه این حمله آسیب به روده مبتلایان به سلیاک و از بین رفتن توانایی روده برای جذب مواد غذایی دیگر است. از آثار منفی دیگر هم میشه به بی­ اشتهایی، خستگی، افسردگی، خارش­ های پوستی و کاهش وزن شدید اشاره کرد. جالب است بدانید که نزدیک به ۱۰ درصد کل جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا می باشند.
شاید فکر خوبی باشه اگر به شما برخی از مواد دارای گلوتن را معرفی کنم. از جمله این مواد می توان به عصاره مالت، سبوس، بلغور، چاودار، آرد گندم سبوس دار، سمولینا (آرد مخصوص ماکارانی)، گندم و مشتقات آن اشاره کرد. اما برخی مواد اصطلاحا مخفیانه حاوی این ماده هستند از جمله: سس­ ها، چاشنی­ ها، غذاهای دریایی، ترشیجات، آبنبات، سس سویا و ویفر که چنانچه دارای این حساسیت می باشید می بایست از آنها پرهیز و یا نوع بدون گلوتن آن را مصرف کنید.

گلوتن-فری,چیست,باید-و-نباید,فودیرو,foodiro.com-0۲

در پایان این را هم اضافه کنم که این مسئله آنقدری از اهمیت برخوردار است که هم در ایران و هم در خارج از ایران فروشگاه های آنلاین و غیرآنلاینی ایجاد شده اند که به طور اختصاصی فقط محصولات گلوتن فری را به فروش می رسانند. همچنین سایت ها و مراکزی راه اندازی شده است که به صورت رایگان مشاوره های لازم در این خصوص را به مبتلایان به این بیماری ارائه می دهند.

 

 

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید