اگر خاطرتان باشد چند وقت پیش قرار شد گاهی برای شما از آن برچسب ها و اطلاعات مربوط به مواد تشکیل دهنده خوراکی ها حرف بزنم. در ادامه این تصمیم امروز بنا دارم یکی از انواع برچسب­ هایی که بازارش در میان همگان داغ است را کمی بیشتر به شما معرفی کنم. Sugar free یا همان محصولات بدون شکر.

همه ماجرا از آنجا آغاز شد که بیماران دیابتی مجبور به حذف شکر و مواد قندی از رژیم غذایی خود شدند و این  کار چندان آسانی برای آن ها  نبود. دانشمندان صنایع غذایی و پزشکی به امید برطرف کردن این مشکل، استفاده از افزودنی­ های شیرین­ کننده را پیشنهاد دادند که «ساخارین» اولین آنها بود. ناگفته نماند که خیلی سریع جمع عظیمی از افراد علاقه­مند به تناسب اندام هم طرفداران پرو پاقرص این شیرین­ کننده­ ها و افرودنی­ های مصنوعی بدون شکر شدند. اما حقیقت وجودی این مواد با افکار عامه مردم نسبت به آن­ها کاملا متفاوت است. اما چرا؟

بدون شکر (Sugar-Free)
برطبق(FDA) یا همان سازمان مواد غذایی و دارویی ایالت متحده آمریکا عنوان بدون شکر(Sugar-free) به معنای وجود کمتر از ۰٫۵ گرم شکر در هر پرس غذایی براساس جدول غذایی مربوط به آن خوراکی است. این سازمان معتقد است که هر چیزی که شکر طبیعی در ذات خود دارد جز دسته­ بندی شکرها(Sugars)  به حساب می آید؛ ازجمله لاکتوز در شیر، فروکتوز در میوه­ ها و سبزیجات و همه انواع شکرهایی که در حین فرآیند فرآوری خوراکی ها استفاده می­ شود اعم از: شکر، ساکروز، عصاره ذرت، عسل، دکستروز و کنستانتره میوه­ ها.

-شکرفودیرووfoodiro.com-04 باید و نبایدهای بدون شکرها

البته در این بین گاهی هم محصولات با برچسب هایی با عناوین زبر مشخص می شوند:
(No Added Sugars), (Without Added Sugars) که به معنای «بدون شکر افزوده» است و اساسا این عنوان به معنای عدم وجود کربوهیدرات و یا حتی بدون کالری بودن هم نیست. چرا که اگر کمی دقت به خرج دهید می­بینید که در جدول ارزش غذایی بسیاری از خوراکی­ هایی با برچسب بدون شکر همچنان میزان کربوهیدرات و کالری نوشته شده است. پس دوستداران تناسب اندام باید بیشتر به میزان کربوهیدرات خوراکی­ ها توجه کنند و نه به برچسب بدون شکر.

-شکرفودیرووfoodiro.com-03 باید و نبایدهای بدون شکرها

محصولات بدون شکر ولی با افزودنی­های شیرین­ کننده(Sugar added substitutes)

در ادامه دسته دیگری از خوراکی هایی هستند که در نظر عامه مردم بدون شکر هستند مثل نوشابه­ های Zero، دسرهای بدون قند، شکلات­ های بدون قند و ….. این موارد اساسا برطبق مصوبه سال ۲۰۱۵ (FDA) یا همان سازمان مواد غذایی و دارویی ایالت متحده آمریکا به معنای واقعی صرفاً حاوی شکر طبیعی نیستند اما افزودنی­های شیرین­ کننده در خود دارند . اصولا برچسب بدون شکر(Sugar-Free) با برچسبی که اعلام می­ کند هیچ افزودنی شیرین‌کننده­ای در محصول بکارنرفته است متفاوت است. معمولا برای اطلاع مصرف کنندگان یا اسامی شیرین کننده­ ها نوشته می شود یا عنوان «افروزدنی های مصنوعی» بر روی بسته بندی­ ها به چشم می­ خورد. معروف­ترین افزودنی های شیرین­ کننده عبارتند از ساخارین، استویا، آسپارتام، ساکرالوز که بکاربردن آن­ها اصولا طعم شیرینی کمتری نسبت به  شکر به خوراکی­ ها می ­افزاید . البته بدلیل ساختار شیمیایی خود دیرتر هضم می­ شوند و موجب افزایش کمتر و دیرتر قند خون می­ شوند. استفاده از آن­ها از روز ورودشان به صنعت غذایی تا به امروز زیر سوال بوده ­است و دقیقا کسی نمی داند که ضرر استفاده از آن­ها بیشتر است یا خود شکر.

-شکرفودیرووfoodiro.com-02 باید و نبایدهای بدون شکرها

در باب این محصولات بدون شکر چند نکته دانستنی مهم هم وجود دارد  که برخود واجب می دانم به آن­ها اشاره کنم.

اولا به خاطر داشته باشیم محصولاتی با برچسب بدون شکر(Sugar-Free) حاوی مقدار خیلی کمی شکر طبیعی هستند ولی اساسا نباید شامل هیچ­کدام از افزودنی­های شیرین کننده اعم از ساخارین و… باشند. هم چنین توجه داشته باشید که برچسب (Sugar added substitutes) به معنای وجود افزودنی‌های شیرین‌کننده از جمله ساخارین در محصول است.
ثانیاً اگر محصول بدون شکری را خریداری کردید میزان کربوهیدرات و کالری و افزودنی­ های شیرین ­کننده آن را نیز با دقت بررسی کنید.
نهایتا بدانید بر طبق تحقیقات متعددی که در سال­های اخیر انجام شده ­است هر کدام از این افزودنی­ های شیرین کننده که در خیلی از محصولات به اصطلاح رژیمی و یا بدون قند استفاده می­ شوند بعضاً عوارضی بر سلامتی افراد داشته‌اند. بنابراین شاید از این پس بهتر باشد کمی با دقت بیشتر  به محتویات واقعی درون هر خوراکی توجه کنیم.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید