یکی از مسایل مهم در درست کردن غذا و شیرینی اندازه گیری دقیق مواد است. برای این کار از ابزارهای اندازه گیری استاندارد مانند پیمانه ها، قاشق های اندازه گیری و ترازو استفاده می شود. زیرا گاهی با کم و زیاد شدن مقداری شکر، بیکینگ پودر و … کیک یا شیرینی مان خراب می شود. البته در آشپزی این حساسیت به مراتب کمتر است و در صورتی که ابزار اندازه گیری مناسب نباشد، می توان از یک لیوان دلخواه به عنوان پیمانه در تمام مراحل کار برای اندازه گیری استفاده کرد.

ابزار اندازه گیری در جنس های مختلفی مانند استیل، پلاستیک و چوب در بازار موجود است که طبعاً جنس تاثیری در دقت اندازه گیری نمی گذارد و انتخاب هر کدام از آنها بیشتر به سلیقه شما بر می گردد. هر چند که به نظر من ابزار اندازه گیری استیل گزینه مناسب تری هستند، چون علاوه بر اینکه به راحتی شسته می شوند، بادوام تر نیز هستند.

 

انواع ابزارهای اندازه گیری:

۱> پیمانه های اندازه گیری مواد خشک

-مواد-خشک-300x300 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

از این ابزار برای اندازه گیری مواد خشک مانند آرد، پودر کاکائو و … استفاده می شود. اندازه این پیمانه ها نیز از قرار زیر است:

۱/۴ پیمانه، ۱/۳ پیمانه، ½ پیمانه و ۱ پیمانه

اما مسئله مهم در این روش اندازه گیری این است که هیچ گاه پیمانه را در ظرف مواد خشک فرو نکنید، زیرا این کار باعث می شود مواد فشرده تر شوند و بیشتر از حد نیاز در پیمانه قرار بگیرند. برای جلوگیری از این کار، همواره به کمک قاشق یا وسیله ای به اسم سرتاس مواد را بدون فشار یا تکان دادن در پیمانه بریزید.

-گیری-شیرینی-پزی-300x225 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی         -300x300 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

همچنین همانند تصویر، پس از پر کردن پیمانه، روی پیمانه را با چاقو صاف نمایید تا اندازه گیریتان دقیق شود.

-کردن-پیمانه-229x300 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

برای اندازه گیری کره نیز گام اول این است که آن را در دمای محیط گذاشته تا کمی نرم شود تا بدین وسیله هم سطح کردن آن در پیمانه راحت تر گردد. سپس کره را در پیمانه فشار داده تا جای خالی باقی نماند و در آخر نیز روی پیمانه را با چاقو صاف می کنیم.

۲> پیمانه های اندازه گیری مایعات

اندازه گیری مایعات در پیمانه مخصوص جامدات کمی کار سختی است چون ممکن است با کمی تکان خوردن، مایع از پیمانه ریخته شود و اندازه گیری تان صحیح نشود. در نتیجه بهتر است از پیمانه های مدرج مخصوص مایعات که در دو جنس شیشه ای و پلاستیکی هستند استفاده شود. برای این کار پیمانه را تا خط مدرج مورد نظر پر کرده و برای اطمینان از اندازه گیری دقیق آن را بر روی سطح صافی گذاشته و توجه شود که مایع باید تا بالای خط مورد نظر باشد و نه زیر آن.

همان طور که در تصویر می بینید بر روی پیمانه مایعات دو واحد اندازه گیری میلی لیتر و لیوان (پیمانه) درج شده است. این اندازه ها معمولا از ۵۰ میلی لیتر تا ۵۰۰ میلی لیتر و از ½ پیمانه تا ۲ یا ۴ پیمانه می باشند.

-مایعات-300x225 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

۳> قاشق های اندازه گیری

برای اندازه گیری موادی مانند نمک، وانیل و … که در مقیاس کمی استفاده می شود، این قاشق ها به کار برده می شوند. توجه شود که این قاشق ها با قاشق های چای خوری، غذاخوری و … موجود در منزل متفاوت است و برای اندازه گیری دقیق به هیچ وجه نباید از قاشق های موجود در منزل استفاده شود؛ بلکه باید از قاشق ها استاندارد که بر روی آن ها علامت های (Tea Spoon (Tsp و (Table Spoon (Tbsp به معنی چای خوری و غذاخوری درج شده است استفاده شود.

-های-اندازه-گیری-1-300x225 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

برای اندازه گیری مواد خشک با این قاشق ها، قاشق را در ماده مورد نظر فرو کرده و بدون هیچ فشاری رویش را با چاقو صاف می کنیم. برای اندازه گیری مایعات نیز کار خاصی در پیش نداریم، جز اینکه تا سر قاشق را از مایع پر کنیم. اما به دو مورد باید توجه کرد:

  • برای اندازه گیری موادی مانند شکر قهوه ای، کره بادام زمینی و … باید مواد را در پیمانه ریخته و با پشت قاشق فشار دهید تا پیمانه پر شود.
  • برای اندازه گیری مواد چسبناک مانند عسل، مربا و … نیز تنها کافی است قبل از اندازه گیری، به کمک روغن پیمانه را چرب کرده و سپس مواد را در قاشق بریزید. در غیر این صورت مقداری از مواد به قاشق می چسبد و اندازه گیری صحیح نمی باشد.

اندازه قاشق های اندازه گیری نیز از ۱/۸ قاشق سوپ خوری و چای خوری تا ۱ قاشق سوپ خوری و چای خوری می باشد.

۴> ترازو

با اینکه اندزه گیری در بسیاری از دستورات غذایی بر حسب پیمانه آورده شده است، اما این روش چندان هم دقیق نیست و در متدهای جدید سعی بر آن است تا در دستورات غذایی از روش دقیق تری استفاده شود. در واقع استانداردترین روش برای اندازه گیری، وزن کردن مواد است که این کار به کمک ترازو که در دو نوع دیجیتال و دستی در بازار موجود است انجام می شود.

-دیجیتال-300x225 نحوه اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید