اخیرا، دانشمندان ترکیب جدید ضد پیری به نام «یورولیتین.اِی» (Urolithin A) را کشف کردند. این ترکیب را کجا می شود پیدا کرد؟ سوال خوبی است.
به گفته دانشمندان وقتی انار می خورید و سیستم گوارش شما شروع به هضم کردن آن می کند ، «الاگیتانین» های موجود در آن در معده شما شکسته می شود و طی فرآیندهای طبیعی توسط باکتری های درون روده به یورولیتین.اِی تبدیل می شود.( شاید برای همین بود که از قدیم انار را میوه بهشتی می گفتند! )

این ترکیب به سلول های ماهیچه ای ما اجازه می دهد که از خود در مقابل علائم پیری محافظت کنند. این نتایج در سایت پزشکی طبیعی  (Nature Medicine) درج شده است. به گفته محققان همچنان که به روزهای عمر ما افزوده می شود سلول ها – به ویژه میتوکندری درون سلول ها – توانایی خود را برای عملکرد مناسب از دست می دهند و نتیجتا این اختلال عملکردی سلول ها و میتوکندری های درون آن هاست که پیری و سایر بیماری ها را در بدن انسان ایجاد می کنند.
تا امروز تاثیر این ماده بر روی کرم ها و جوندگان امتحان شده است و طبق گزارشات طول عمرکرم های مورد بررسی و تحت تاثیر این ماده تا ۴۵% افزایش داشته است.

%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%b1%d9%85%db%8c%d9%88%d9%87-%d8%b6%d8%af-%d9%be%db%8c%d8%b1%db%8c2foodiro-com

به گفته دستیار تحقیق مذکور: « این ترکیب تنها مولکول شناخته شده تا امروز است که می تواند میتوکندری های درون سلول را دوباره به فعالیت طبیعی بازگرداند. این یک ماده کاملا طبیعی است و تاثیر آن بر روی سلول ها چشمگیر و قابل اندازه گیری است.»

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید