چند وقتی هست که شیر سویای «مانداسوی» سر و کلش توی بازار پیدا شده و با کمپین های تبلیغاتی مختلفی که راه انداخته توجهاتو به خودش جلب کرده. خیلی هم عریض و طویل و گسترده ظاهر شده و به قولی، خوب ریخت و پاش کرده. باور کنید از همون روز اول که تبلیغات مانداسوی روی بیلبوردها اومد، نیت کردم که برم دکون محلمون و یکی از این شیر سویاهاشو بخرم و تست کنم؛ اما نمی دونم چرا هر دفعه به علتی نشد.

نشد نشد تا همین هفته پیش که تو هایپراستار یهو چشمم به طعم های مختلف مانداسوی افتاد و با خودم گفتم: «دیگه اَمونش نده و برو تو کارش». خلاصه از بین مزه های مختلف، شیرسویای ساده و شیرسویای با طعم قهوه را برداشتم و انداختم تو سبد تا سر فرصت ببینم این محصول جدید، چه طعم و مزه ای داره!

اول از همه باید بدونید که شیرسویای مانداسوی در ۸ طعم توی بازار عرضه میشه. ساده، قهوه، کاکائو، وانیلی، توت فرنگی، طالبی، زعفران و موز. قیمتش هم لیتری ۶۵۰۰ تومنه . یعنی نسبت به شیرگاوی که اصولا عادت دارید بخرید(۲۵۰۰ تومن برای یک لیتر) ۴۰۰۰ تومان گرونتره. البت این را هم باید بگم که سویا شیر خارجی توی بازار (Soyfresh) قیمتش ۱۳۰۰۰ تومنه.

بسته بندی شیرسویای مانداسوی پاکتیه و توی بسته های با ماندگاری بالا تولید و عرضه میشه. در کل بسته بندی، دیزاین خیلی خاصی نداره و یه چیزی تو مایه های معمولی رو به پایینه. به نظرم برای محصولی که جدید داره وارد بازار میشه و تک تک عناصرش میتونه توی فروشش تاثیر بسزا بذاره، اصلا بسته بندی مناسبی به حساب نمیاد؛ چراکه گیرایی لازم نداره و انگیزه ای برای خرید ایجاد نمیکنه. راستش باورش هم واسم سخته که یک کمپانی وقتی داره توی این سطح تبلیغات انجام میده و قصد داره یک برند جدید و به نوعی حتی یک محصول جدید را وارد بازار کنه، انقدر سطحی با بسته بندی محصولش برخورد کرده!-سویای-مانداسوی-1 از شیر سویای مانداسوی بیشتر بدونید

اول رفتم سراغ شیر سویای «ساده» و یک لیوان بزرگ برای خودم ریختم. خیلی غلیظ تر از شیری گاوی است که اصولا عادت به خوردنش داریم. یه چیزی تو مایه های شیرهای طعم دار عالیسه؛ شاید هم کمی غلیظ تر. رنگش هم تیره تر از شیر گاوه. مزه اش اما خیلی خاصه و با شیر همیشگی واقعا تفاوت داره. نمیتونم دقیق توصیف کنم اما مشخصه که همه پسند نیست. کمی ته مزه شیرین داره و نمیشه اونو با کیک و شیرینی خورد و باید خالی خالی سرکشید.

بعد از تست شیر سویا ساده، رفتم سراغ شیرسویا با طعم قهوه. راستش مزش خوشمزه تر از شیر سویا ساده است؛ در عین اینکه مزه شیرسویا حس میشه، طعم قهوه به طعم شیر سویا غالبه؛ برای همین هر چقدر هم که لوس و بد غذا باشید، فکر کنم که به راحتی بتونید این طعم شیر سویای مانداسوی را بخورید. به نظر میاد بقیه مزه های شیر سویای مانداسوی هم باید مثل همین طعم قهوه باشه. منظورم اینه که همه پسند باشه و ادا و اصولی ها هم بتونن اونو بخورن. به هر حال به نظرم چیزه خوبی اومد.

من دو تا طعم مانداسوی را تست کردم اما شاید درستش حتی این باشه که خیلی روی طعم شیرسویا تمرکز نکنیم و بیشتر به خاصیتش فکر کنیم و دنبال اون باشیم. به طبع شیر معمولی(شیر گاو) خیلی از شیرسویای مانداسوی و یا هر برند دیگه، خوشمزه تره اما از طرفی خواص شیرسویا را هم نداره. برای همین خوبه که خودتونو عادت بدید که شیرسویا را توی رژیم غذایی تان کم کم وارد کنید و از خاصیت های اون بهره ببرید.

 

پیامی با مدیریت مانداسوی: «آقای مدیرعامل محترم مانداسوی، تو را قرآن این بسته بندی ها را عوض کنید. آخه چرا باید طراحی بسته بندی ها انقدر بد باشه؟ بالاخره شما تازه واردید توی بازار، بالاخره محصولتون در بازار ایران خیلی جا افتاده نیست؛ قبول ندارید که یک بسته بندی معمولی و غیرجذاب ممکنه الکی الکی ضربه های بدی به کارتون بزنه و اون مصرف کننده های«نوآور (Innovators) » را که باید بیان سراغ محصولتون را جذب نکنه ؟؟!»


 

*قیمتش تقریبا نصفه قیمت شیر سویای خارجیه توی بازاره اما از شیر ساده خیلی گرونتره

نام محصولقیمت محصول
شیر سویای مانداسوی 6500 تومان
نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

۱ دیگدگاه

  1. واقعا انتظار نقد بهتری داشتم اینکه راجع به میزان طبیعی بودن و سالم بودن شیر ، مواد افزودنیش و … بحث شه چون قطعا کسی که به دنبال چنین مواد غذایی میره سالم بودن محصول براش حرف اول می زنه کاش تمرکز رو این بخش می ذاشتین تا بسته بندی
    و یه نکته اینکه احتمالا به دلیل بی رغیب بودنشون در بازار به خصوص برای جامعه هدفشون که وگانها هستند خیلی هم نیازی نبود که بسته بندی منحصر به فردی داشته باشن البته که من خودم به عنوان یک گرافیست به هیچ وجه این ظاهر نمی پسندم
    موفق باشید

یک دیدگاه بنویسید