این روزها تصور غذا بدون نوشابه، اونم از نوع حسابی گازدارش کاری غیرممکن است. برخی اصلاً معتقدند که غذا بدون نوشابه از گلوی شان پایین نمی­رود. خیلی­ های دیگر هم می­ گویند نوشیدن حداقل یک لیوان نوشابه برای هضم غذا امری است واجب الاجرا. خب حالا که نوشابه های گازدار مخصوصا کوکاکولا و پپسی اینقدر خواهان دارد، من هم تصمیم گرفتم برای شما از این دو نوشیدنی پرطرفدار بگویم. امروز اما بنا دارم  از پپسی بگویم.

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-08

داستان از آنجایی شروع شد که یک داروساز آمریکایی به نام آقای کلیب برادهم(Caleb Bradham)تصمیم گرفت نوشیدنی متفاوتی را که مردم از خوردنش حظ کنند، بسازد و در داروخانه خود بفروشد. هدفش هم درمان دردِ ­معده مردم و طبعاً کسب منفعت بیشتر بود. برای اولین بار نوشابه گازدار پپسی امروزی در سال ۱۸۹۳ با نام “نوشیدنی براد”(Brad`s Drink) به صورت دست­ ساز ساخته شد. این نوشیدنی ترکیبی از شکر، وانیل،کارامل، دانه های کولا و دیگر افزودنی هایی بود که خیلی سریع طرفداران زیادی برای خود جمع کرد. چند سال بعد در سال۱۸۹۸ نوشیدنی براد تغییر اسم داد و برگرفته از آنزیم پپسین که در هضم غذاهای پروتئینی نقش مهمی در معده دارد، تبدیل به پپسی شد.

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-10

بالاخره آقای برادهم در سال ۱۹۰۳ با خرید نام تجاری پپسی کولا با ارزش ۱۰۰ دلار شرکت پپسی کولا را در گوشه ای از داروخانه خود رسما راه انداخت. برطبق شواهد تاریخی اولین لوگوی پپسی کولا را همسایه آقای برادهم برایش طراحی کرد. این که دائماً تکرار می کنند که همسایه باید از حال همسایه خبر داشته باشد، قصه اش همین چیزهاست دیگه! بماند که ما چندتایی جمع شدیم و فودیرو را راه انداختیم و کسی آب هم دستمان نداد!

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-02

بعد از جنگ جهانی اول و ورشکستی آقای برادهم کارخانه پپسی برای رفع مشکلات مالی به  کارخانه شکلات­ سازی لافت (Loft Candy Company) فروخته شد. بعد از آن فرمولاسیون پپسی را برای جذب مشتری بیشتر و هر چه بیشتر تجاری کردن آن کمی تغییردادند. اما علی رغم همه این کارها باز هم  شرکت پپسی در سال­ های بعد همچنان گرفتار مشکلات مالی بود. یکی از استراتژی هایی که مدیر شرکت لافت برای نجات پپسی کولا اتخاذ کرد این بود که نوشیدنی گازدار پپسی را ارزان تر از همه نوشیدنی های گازدار آن زمان وارد بازار کند؛ اما حقیقتا این استرانژی هم کمک چندانی به وضعیت پپسی نکرد.

شاید بشه گفت که مهترین اتفاق در سرگذشت پپسی ادغام  شرکت پپسی­کولا و شرکت فیریتو  لِی (Frito Lay company) است. با ادغام این دو، شرکت پپسی کولا به پپسی-کو تغییر نام داد. از سال ۱۹۶۴ به بعد، شرکت پپسی-کو فعالیت خلاقانه و رو به رشد خود را شروع کرد و به کمک تولید محصولات جدید و کمپین های تبلیغاتی جذاب کم کم اسم و رسم پیدا کرد و به برندی مطرح مبدل گردید.

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-09

با شروع فعالیت پپسی­ کو در سال ۱۹۶۴ اتفاقات جالبی از سوی این شرکت در صنعت نوشابه سازی رخ داد که به بهترکردن جایگاه پپسی  در بازار خیلی کمک­ کرد. اولین اتفاق ورود نوشابه دایت پپسی به بازار بود. بعد از آن هم در سال ۱۹۷۶ ورود نوشیدنی جدیدی با نام پپسی لایت(Pepsi Light) یکی دیگر از اتفاقات تاریخی این شرکت را رقم زد. این محصول یک نوع نوشابه رژیمی با اسانس لیمو بود و عجیب مورد علاقه مردم قرار گرفت تا آنجا که برای اولین بار در تاریخِ این شرکت یکی از محصولات پپسی کو تبدیل به نوشیدنی شماره یک طرفداران نوشابه­ های گازدار در سوپرمارکت­ ها شد. این شرکت همچنان که در خلال سال­ های پیش روی خود به گسترش خود در کشورهای مختلف و خرید برند های متفاوت ادامه می­داد محصولات جدیدی در صنعت نوشابه سازی و صنایع غذایی وارد بازار می­ کرد.

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-07

از جمله این محصولات می توان به: اسلایس و دایت اسلایس(Slice and Diet Slice) – اولین نوشیدنی گازدار همراه با قطعات میوه-، پپسی فری و پپسی دایت فری (Pepsi Free and Diet Pepsi Free) – اولین نوشیدنی های گازدار بدون کافئین-،تولید نوشیدنی های قهوه دار (Ready-to-drink) با همکاری شرکت استارباکس، انواع اسنک ها و چیپس های لیز (Lay`s)، آب معدنی های آکوافینا و …. اشاره کرد.

امروزه پپسی-کو با درآمدی بیش از ۶۲۱ میلیون دلار با ۲۶۳۰۰۰ کارمند و مالکیت بیش از ۶۰ برند نوشیدنی و غذایی، از جمله بزرگترین های صنعت غذای دنیاست. در حال حاضر پپسی ۲۰% از کل بازار صنعت نوشابه سازی آمریکا  را در اختیار دارد .

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-13

و اما یکی از جدیدترین و جالب ترین حرکت­ هایی که شرکت پپسی-کو انجام داده است دستگاه نوشابه­ زنی است که در سال۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد. با استفاده از این دستگاه، مصرف کنندگان نوشابه های گازدار پپسی می توانند بیش از ۱۰۰۰ نوع نوشیدنی با ترکیباتی طبق سلیقه خود را فقط با فشار یک دکمه آماده و نوش جان کنند.

پپسی,نوشابه,-pepsi,-فودیروو,-foodiro.com-11jpg

در پایان به شما بگویم که نیت اصلی سازنده پپسی در حقیقت کمک به هضم غذا بود. این شرکت از سال ۲۰۰۰ به بعد تمرکز شدیدی روی بخش تحقیقات برای سلامتی بیشتر محصولاتش کرده است. در ادامه این تلاش شرکت پپسی-کو اخیرا اعلام کرده است در جهت سلامت بیشتر نوشابه های رژیمی (Diet)  شیرین کننده مصنوعی سوکرالوز (sucralose) را جایگزین آسپارتام کرده است.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید