احتمالا قاعده ۸×۸ یعنی خوردن ۸ لیوان ۸ اونسی (معادل ۲۲۰ میلی گرم ) آب در روز به گوش‌تان خورده است؟ این مقدار معادل نیم گالون (حدود ۲ لیتر) آب است. این ادعا تا حدی پذیرفته شده است و به خاطر سپردنش راحت است اما سوال اینجاست که آیا واقعا چنین چیزی درست است یا این هم خیال باطلی است؟

 

اصل و منبع قاعده  ۸×۸

منبع این قاعده مشخص نیست. شاید برگرفته از گزارشی در ۱۹۴۵ باشد که گفته بود: یک فرد به طور متوسط به ۱ میلی‌لیتر آب به ازای هر کالری غذای مصرفی نیاز دارد. مثلا برای کسی که رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری در روز دارد، مقدار آب مورد نیاز، ۲۰۰۰ میلی‌لیتر می باشد که این رقم همان ۸ لیوان ۸ اونسی می‌شود. اما در این گزارش عنوان شده بود که بیشتر این آب را می‌توان از غذاهای مصرفی به دست آورد. در کتاب دیگری هم که در ۱۹۷۴ چاپ شده، نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز پیشنهاد شده اما در این کتاب هم آمده که میوه‌ها و سبزیجات و نوشیدنی‌های دیگر هم، آب زیادی دارند. اینجور به نظر می‌رسد بخش دوم داستان را مردم و محققان نادیده گرفته‌اند!!

 

تحقیقات در مورد قاعده ۸×۸ چه می‌گویند؟

خب، مطالعات و بررسی‌های زیادی به این نتیجه رسیدند که یک مرد یا زن سالم نیازی ندارد چنین حجم بالایی آب مصرف کند. در واقع بیشتر مردم اصلا نیازی نیست نگران ورودی آب به بدن‌شان باشند، در واقع خودِ تشنگی به ما می‌گوید چه زمانی به آب نیاز داریم.

همان طور که گفتیم، غذاها و نوشیدنی‌های دیگری جز آب هم هستند که حاوی مقدار قابل توجهی آب می باشند و می توانند نیاز بدن به آب را برطرف نمایند.

-واقعا-باید-روزی-8-لیوان-آب-نوشید؟-3 آیا واقعا باید روزی 8 لیوان آب نوشید؟

نوشیدن آب کافی مزایای سلامتی زیر را به همراه دارد:

  • کاهش وزن: نوشیدن آب کافی می‌تواند به سوزاندن کالری کمک کند. نوشیدن آب قبل از غذا اشتها را کم می‌کند.
  • عملکرد فیزیکی بهتر:  کم شدن آب بدن عملکرد فیزیکی بدن را مختل می‌کند. از دست دادن فقط ۲ درصد آب بدن هنگام ورزش خستگی را افزایش داده و تحرک را کاهش می‌دهد.
  • کاهش شدت سردرد: برای افراد مستعد سردرد، نوشیدن آب اضافی ممکن است شدت و زمان حملات سردرد را کاهش بدهد.
  • پیشگیری و کاهش یبوست: در افرادی که دچار کم آبی هستند، نوشیدن آب کافی به پیشگیری و کاهش یبوست کمک می‌کند.
  • کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه: شواهدی وجود دارد که افزایش مصرف آب می‌تواند مانع عود کردن سنگ کلیه در افراد مبتلا به این بیماری بشود.

روزی چقدر باید آب بنوشید؟

هیچ پاسخ واحدی به این سوال وجود ندارد.

ورودی کافی آب (از همه منابع و نه فقط آب آشامیدنی) در آمریکا ۹۱ اونس (۲٫۷لیتر) برای زنان و ۱۲۵ اونس (۳٫۷ لیتر) برای مردان در هر روز در نظر گرفته شده است. این مقدار فقط یک راهنما بوده و عوامل مختلفی چه درونی و چه محیطی بر روی مقدار آب دریافتی تاثیر می‌گذارد.

خلاصه اینکه، نوشیدن ۸ لیوان آب در روز می‌تواند برای عده‌ای زیاد و برای عده‌ای بسیار کم باشد.

-واقعا-باید-روزی-8-لیوان-آب-نوشید؟-2 آیا واقعا باید روزی 8 لیوان آب نوشید؟

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید