قهوه نوشیدنی بسیار محبوبی است. قدیمی ها در مورد قهوه خیلی بی‌انصاف بودند و آن را اهریمنی می‌دانستند، در حالی که نوشیدنی خیلی سالمی است. در واقع قهوه منبع اصلی آنتی‌اکسیدان‌ها در رژیم غذایی غربی است.

به غیر از این، مزایای بسیار دیگری هم دارد؛ از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری‌های کبدی. ولی آیا قهوه برای مغز هم خوب است؟

با ما همراه شوید تا در این خصوص بیشتر اطلاعات بدست آورید…

 

ترکیبات فعال در قهوه

قهوه نوشیدنی فوق‌العاده سالمی است و صدها ترکیب بیواکتیو دارد که بیشترشان آنتی‌اکسیدان هستند و با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها مبارزه می‌کنند. مهم‌ترین این ترکیبات عبارتند از:‌

کافئین: عنصر فعال‌ اصلی در قهوه، کافئین است که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند. کافئین متداول‌ترین ماده مصرفی روان‌گردان در سراسر جهان به حساب می آید.

اسیدهای کلروژنیک (CGAs): این آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول برای سوخت و ساز قند خون و فشار خون بالا مفید اند، دو موردی که با خطر زوال عقل در اثر کهولت سن در ارتباط اند.

کفستول و کاوئول:‌ این مواد که در روغن طبیعی قهوه پیدا می‌شوند و مقدار بالایی از آنها در قهوه فیلترنشده وجود دارد، برای کبد و محافظت در برابر سرطان خوب هستند. البته که مصرف زیادشان می‌تواند LDL کلسترول را بالا ببرد.

تریگلونلین: این ماده هم می‌تواند با مهار رشد باکتری‌ها از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

البته مقدار این مواد در یک فنجان قهوه می‌تواند متفاوت باشد.

%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f-1

چگونه قهوه بر روی مغز تاثیر می‌گذارد؟

باور بر این است که کافئین در فعل و انفعال با گیرنده‌های آدنوزین به طرق مختلف بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد.

آدنوزین انتقال‌دهنده عصبی در مغز است که باعث خواب می‌شود. نورون‌های مغزتان گیرنده‌های خاصی دارند که آدنوزین می‌تواند خود را به آنها ضمیمه کند. وقتی به این گیرنده‌ها متصل می‌شود تمایل نورون‌ها را به شلیک شدن مهار و فعالیت عصبی را کند می‌کند.

کافئین و آدنوزین ساختاری مولکولی مشابهی دارند، پس وقتی کافئین در مغز وجود داشته باشد با آدنوزین رقابت می‌کند تا به گیرنده‌های یکسانی متصل شود. اما کافئین مانند آدنوزین شلیک شدن نورون‌ها را کند نمی‌کند بلکه سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند که باعث هشیاری و گوش به زنگی شما می‌شود.

 

قهوه چگونه عملکرد مغز را افزایش می‌دهد؟

مطالعات نشان داده است که کافئین در کوتاه مدت می‌تواند عملکرد مغز را افزایش دهد. دلیل آن همانطور که گفتیم این است که نمی‌گذارد آدنوزین به گیرنده‌هایش متصل شود.

همچنین کافئین جنبه‌های مختلفی از عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد از جمله:‌

  • حالت
  • زمان پاسخ‌گویی
  • هوشیاری
  • توجه‌
  • یادگیری
  • عملکرد کلی ذهن

%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f-2

کافئین و حافظه

قهوه و کافئین می‌تواند بر روی حافظه شما هم تاثیر مثبت یا منفی بگذارد. البته تحقیقات در این زمینه هنوز متفق‌القول نیستند.

 

قهوه می‌تواند خطر بیماری زوال عقل و الزایمر را کاهش بدهد

آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل در سراسر جهان است که باعث از دست رفتن حافظه و همچنین مشکلات رفتاری و تفکر می‌شود. مطالعات نشان دادند مصرف متعادل قهوه تا ۶۵٪ خطر آلزایمر را کمتر می‌کند.

 

قهوه و بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون اختلال مزمن سیستم عصبی مرکزی است. پارکینسون عمدتا بر روی حرکت تاثیر می‌گذارد و اغلب باعث لرزش ماهیچه‌ها می‌شود. هیچ درمان شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد و از این رو پیشگیری در این خصوص بسیار مهم است. جالب اینجاست که مطالعاتی نشان داده است که قهوه می‌تواند به پیشگیری از پارکینسون کمک کند.

 

ختم کلام

مصرف متعادل قهوه برای مغز بسیار مفید است. در کوتاه مدت خلق و خوی، هوشیاری، یادگیری و زمان پاسخگویی را بهبود می‌بخشد و در بلند مدت از بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می‌کند.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید