این روزها استفاده از ماکروویو آنقدر رایج شده است که گاهی تصور آشپزخانه بدون او غیرممکن به نظر می رسد. پخت سریع و راحت غذا شاید مهمترین دلیل رواج و محبوبیت ماکروویو باشد؛ خصوصا برای افرادی که زندگی های شلوغ و پرکاری دارند. این سرعت و راحتی در تهیه غذا توسط ماکروویو آنقدر مهم بوده است که به گفته برخی متخصصان و جامعه شناسان باعث شده است که نحوه نگاه ما به مقوله غذا و حتی غذا خوردن دچار تغییرات فاحشی شود. اما بعد از گذشت بیش از سی سال از حضور این دستگاه جادویی در گوشه آشپزخانه ها سوالی که درمورد این دستگاه هنوز نیاز به جواب دارد این است که آیا استفاده از ماکروویو در آشپزی سلامتی آدم ها را تهدید می کند یا نمی کند؟خب امروز تصمیم دارم که جواب این سوال را به شما بدهم و درمورد اثرات استفاده از ماکروویو در آشپزی بر سلامتی بنویسم تا شاید شما هم پس از خواندن مطالب زیر مثل من کمی بیشتر در استفاده از آن وسواس به خرج دهید.

ماکروویو چگونه کار می کند؟
قبل از اینکه شروع به صحبت درمورد اثرات استفاده از ماکروویو در آشپزی بر سلامتی کنیم بهتراست ببینیم که چگونه کار می کند. ماکروویو دستگاهی است که با استفاده از امواج انرژی شبیه به امواج رادیویی -با طول موج کوتاهتر- مواد غذایی را در سریعترین زمان ممکن می پزد و یا گرم می کند. در این دستگاه امواج به سراغ مولکول های آب موجود در غذا رفته و با تحت تاثیر قراردادن مولکول های آب گرما را به سایر مولکول های غذا منتقل می کنند. در اصل مولکول های غذای شما تحت تاثیر امواج شدیدی قرار می گیرند تا خیلی سریع گرم شوند و نهایتا پخته شدن در آن ها با سرعت زیادی اتفاق بی افتد. و از اونجایی که در وهله اول امواج ماکروویو مولکول های آب موجود در غذا را تحت تاثیر قرارداده و بعد سایر مولکول های موجود در غذا را؛ بنابراین کل فرآیند گرم شدن و پخته شدن غذاها از بیرون به درون اتفاق می افتد و برای همین است که خیلی مواقع سطوح بیرونی غذا و ظرف شما بسیار داغ است و درون آن هنوز سرد است.

ماکروویو,-,foodiro.com-3

اما اثرات این فرآیند بر غذا و سلامتی شما…..
قبل از ادامه شاید لازم باشه براتون بگم که هنوز جامعه متخصصین و کارشناسان سلامتی به یک اتفاق نظر در مورد اینکه آیا ماکروویو سلامتی بشر را به طور جدی تهدید می کند یا نه نرسیده اند. اما تحقیقات بسیاری هم انجام شده است که اثرات مخرب آن را مشخص کرده اند و من اینجا برای شما چکیده ای از نتایج این تحقیقات را برمی شمارم. تصمیم با خود شماست که آیا نهایتا ماکروویو را مضر می دانید یا خیر!؟!

غذایتان را خالی از مواد مغذی نخورید: گرم کردن غذا در ماکروویو می تواند تمام مواد مغذی غذای شما را از بین ببرد. به قول متخصصان بشقاب غذایی سرشار از مواد مغذی خیلی راحت می تواند در ماکروویو به بشقاب غذایی مرده -خالی از مواد غذایی-  تبدیل شود. زیرا غذای شما را امواج دوره می کنند و همه مولکول های موجود در آن را تحت تاثیر قرار می دهند تا گرم شوند و نتیجتا در طی این گرم شدن ساختار اصلی همه مولکول ها تغییر پیدا کرده و چیزی به نام مواد مغذی دیگر در غذای شما باقی نمانده است.

به غذایتان سم اضافه نکنید: وقتی در اثرات استفاده از ماکروویو بر سلامتی عمیق می شویم دیگر فقط آسیبی که به خود مواد غذایی زده می شود برای ما نگران کننده نیست بلکه آن مواد مضر شیمیایی که در حین گرم کردن به غذا اضافه می شود بسیار نگران کننده تر است. بسیاری از غذاهایی که در ماکروویو ها گرم و یا پخته می شوند در ظروف و یا بسته بندی های پلاستیکی قراردارند. امواج ماکروویو دقیقا همان بلایی را که بر سر غذای شما می آورد بر سر این ظرف ها و بسته بندی های پلاستیکی نیز می آورد. یعنی چه؟ یعنی تمام مولکول های این ظروف و بسته بندی ها تحت تاثیر این امواج تغییر شکل داده اند و سم تولید شده از این اتفاق قطعا به درون غذای شما نفوذ می کند. همچنین در کنار این سم از گرم شدن مواد پلاستیکی و بازتاب امواج توسط این­ها مواد سرطانی نیز به غذای شما جذب و اضافه می شود.هر چقدر هم گفته شود که این پلاستیک ها در برابر این امواج مقاوم هستند من که باور نمی کنم. شما خود می دانید!!؟

ماکروویو,-,foodiro.com-4

برای سلامت کودک خود بیشتر نگران باشید: به گفته متخصصان این امواج تمام مواد مفیدی که در شیرمادر برای مقاوم سازی سیستم ایمنی وی در مقابل باکتری ها و بیماری ها وجود دارد را نابود می کند و شرایط را برای رشد برخی باکتری های در شیر مادر فراهم می سازد. همچنین تمام ویتامین E شیرمادر را هم از بین می برد.

از ساختار خونی خود محافظت کنید: به گفته متخصصان نتیجه تعدادی از تحقیقات کلینیکی در سوییس نشان می دهد خون افرادی که از شیر و سبزیجاتی که در ماکروویو گرم و یا پخته شده اند مصرف کرده اند تغییراتی کرده است. گلبول های قرمز خون این افراد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و در مقابل گلبول های سفید و کلسترول آن ها افزایش چشمگیری داشته است.

قلب خود را عزیز بدارید: بسیاری از تحقیقات نشان داده است که امواج ماکروویو مستقیما بر روی بدن انسان اثرات منفی می گذارد. از اونجایی که امواج ماکروویو با فرکانس ۲٫۴ GHzتابیده می شود هنگامی که بافت‌های حساس بدن از جمله قلب در معرض میدان شدید آن قرار می گیرند، حرارت ایجادشده و تحریک عصبی ناشی از این فرکانس می‌تواند اثرات مضر بیولوژیک بر روی بدن و از جمله مهمترین آن قلب داشته باشد. از مهمترین آثار منفی بر قلب می توان تاثیر منفی و مخرب بر ضربان قلب و تغییرات ضربان قلب یا HRVاشاره کرد.چرا مهمترین آثار منفی؟ زیرا این دو عامل مهم ترین معیار برای سنجیدن سلامتی قلب است. نوسان های شدید و بی دلیل در ضربان قلب و تپش قلب نشان­ دهنده تاثیرگذاری منفی امواج ماکروویو بر قلب شما است.

ماکروویو,-,foodiro.com-2

در پایان لازم است بگویم که هر چه کمتر از این دستگاه استفاده کنیم کمتر سلامتی خود و عزیزانمان را در معرض خطر قرار می دهیم و همیشه به یاد داشته باشیم که هرگز خود را در تیررس امواج ماکروویو در حین کارکردن قرار ندهیم.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید