بسیاری از محققان به پتانسیل آلو برای ترمیم استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در مدل‌های پوکی استخوان حیوانی علاقه‌مند هستند. برخی مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که مصرف میوه‌های سرشار از آنتی اکسیدان تاثیر قابل توجهی بر روی سلامت استخوان‌ها دارد.

به نظر می‌رسد تاثیرات محافظت از استخوان به واسطه‌ی مسیرهای آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی صورت می‌گیرد و منجر به معدنی شدن استئوبلاست (سلول استخوانی که مرتباً در حال استخوان‌سازی است) و غیرفعال شدن استئوکلاست (سلول‌ استخوانی که وظیفه‌ی جذب استخوان را دارد) می‌شوند. طبق یک آزمایش کنترل شده‌ی تصادفی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، مصرف آلو (آلو خشک) ممکن است از افت «شاخص توده‌ بدنی» در زنان یائسه مبتلا به استئوپنی (کاهش تراکم استخوان) جلوگیری کند.

در این آزمایش، زنان ۷۹-۶۵ ساله با استئوپنی ۴۸ (تراکم مواد معدنی استخوان کمتر از حد نرمال، اما نه آنقدر کم که پوکی استخوان به حساب بیاید) به مدت ۶ ماه به طور تصادفی در یکی از این سه گروه قرار گرفتند: (الف) ۵۰ گرم آلو، (ب) ۱۰۰ گرم آلو، و (ج) یک گروه شاهد.

 

سلامت استخوان با آلو (1)

به تمام گروه‌ها ویتامین D و کلسیم داده شد. در ابتدای آزمایش و ۶ ماه بعد از آن تراکم استخوان کل بدن، مفصل ران و تراکم مواد معدنی استخوان کمر مورد ارزیابی قرار گرفت. علاوه بر این، در طول آزمایش چندین نشانه‌ی سوخت و ساز استخوان تعیین شد.

با مقایسه‌ی داده‌های گروه شاهد با دو گروه دیگر معلوم شد گروه‌هایی که آلو مصرف کرده بودند قادر به پیشگیری افت تراکم مواد معدنی استخوان کل بدن‌شان بودند. این تاثیر نشان دهنده‌ی تاثیر آلو بر مهار کردن تحلیل استخوان است. نتایج این مطالعه اطلاعات قبلی در مورد نقش آلو در سلامت استخوان‌ها و به خصوص در سلامت استخوان‌های زنان یائسه را تکمیل می‌کند.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید