همه ما می دانیم که نوشیدنی های گازدارِ حاوی شکر برای ما خوب نیست، اما تا به حال اثرات مخرب آن را از نزدیک به چشم ندیده ایم.

چیس وایلیِ جوان (Chase Wiley) از کانال یوتیوب ساینس (Youtube Science)، برای بررسی این موضع از دندان عقل دو تا از خواهر های کوچکترش استفاده کرد. او ابتدا آن دو دندان را وزن کرد و سپس آن ها را درون نوشیدنی های کوکاکولا و مونتین دوو انداخت تا اثرات متفاوت آنها را با هم مقایسه کند. بعد از سه هفته، نتایج بسیار تکان دهنده ای بدست آمد.

بعد از آنکه وایلی دندان ها را از داخل این نوشیدنی ها بیرون آورد، آنها را مجددا وزن کرد و متوجه شد که دندانی که در نوشیدنی مونتین دوو انداخته بود ۱۴% از وزن ابتدایی خود را از دست داده است و دندانی که در نوشیدنی کوکاکولا قرار داشت، تنها ۷% از وزن خود را از دست داده بود. در حالی که میزان اسید در کوکاکولا بیشتر از نوشیدنی مونتین دوو است، مونتین دوو حاوی اسیدهای قوی تری است که موجب ایجاد خرابی بیشتر شده است.

هر دو دندان شکل بدی به خود گرفته بودند. درست است که در واقعیت دندان های ما در نوشیدنی برای مدت ۳ هفته نمی مانند اما فکر کردن به این موضوع که چه اثرات مخربی بر روی دندان های سفید و درخشان ما دارند، کمی آزاد دهنده است.

در زیر ویدئوی این آزمایش را خواهید دید:

http://

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید