نمی دونم چرا تا اسم «غذای گیاهی» به گوش می خوره، همه ناخودآگاه اولین چیزی که به یادشون میاد، سبزیجات درشت درشت بریده شده و بخارپز شده است؛ برای همین اصولا خیلی ها طرفدار غذاهای گیاهی نیستن و باهاش ارتباط برقرار نمی کنن. اما غذای گیاهی امروز ما کلا داستانش فرق می کنه و مطمئنم با یکبار درست کردن، مشتری پر و پا قرصش میشید.

امروز میخوام با سبزیجات تازه براتون «گراتن سبزیجات» درست کنم.

 

Print Recipe
طرز تهیه گراتن سبزیجات (غذای گیاهی)
مدت زمان آماده سازی 30 دقیقه
مدت زمان پخت 40 دقیقه
مناسب برای
نفر
مواد لازم
مدت زمان آماده سازی 30 دقیقه
مدت زمان پخت 40 دقیقه
مناسب برای
نفر
مواد لازم
طرز تهیه
  1. قارچ ها را از وسط نصف می کنیم و در کره تفت میدیم.
  2. سبزیجات رو مثل عکس خرد کرده و حدود 25 دقیقه بخارپز می کنیم.
  3. در این فاصله سس «بشامل» را درست می کنیم. برای این کار، کره را در شیرجوش یا قابلمه ای کوچک می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم. وقتی کره آب شد، آرد را اضافه می کنیم و هم می زنیم. اگر مقدار کره کم باشد آرد گلوله می شه.
  4. شیر را آرام آرام اضافه می کنیم و همزمان با همزن دستی مرتب هم می زنیم تا آرد گلوله نشه. دقت کنید که اگر شیر را یک مرتبه اضافه کنید، آرد گلوله می شود. بعد از حدود 10 دقیقه که سس غلیظ شد، 100 گرم پنیر پارمزان و 50 گرم پنیر پیتزا را به سس اضافه کرده و از روی حرارت برمی داریم. در صورت تمایل می تونید بعد از برداشتن ظرف از روی حرارت، کمی خامه اضافه کنید. دقت کنید که سس گراتن باید غلیظ باشه و اگه شل باشه، هم زمان پخت زیاد میشه و هم گراتن طعم نخواهد داشت.
  5. سبزیجات را لایه لایه در پیرکس و یا هر ظرفی که می شه در فر گذاشت می ریزیم و سس بشامل را روی اون می ریزیم. روی سس هم پنیر پیتزا و پنیر پارمزان رنده می کنیم.
  6. فر را روی حرارت 175 درجه سانتی گراد می گذاریم و ظرف را برای حدود 50 الی 60 دقیقه یا تا زمانی که روی گراتن طلایی شه، در طبقه وسط فر می گذاریم. حواستون باشه که نیاز به کشیدن فویل روی ظرف نیست.
حواستون باشه
  • از اونجایی که سس بشامل خیلی سریع سفت میشه، اگر سفت شد کمی شیر به اون اضافه کرده و دوباره کمی حرارت می دهیم.
  • برای گذاشتن ظرف داخل فر، نیاز به کشیدن فویل روی ظرف نیست.
  • برای درست کردن سس بشامل، اگر مقدار کره کم شود و یا پس از اضافه کردن شیر مرتب هم زده نشود، سس گلوله گلوله می شود.
  • گراتن رو هم میشه به عنوان یه غذای جداگانه میل کرد و هم به عنوان غذایی در کنار غذاهای گوشتی سرو کرد.
[تعداد: 42    میانگین: 2/5]
مینو حسینی

مینو حسینی

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم.
با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.
مینو حسینی

آخرین نوشته‌‌ها توسط مینو حسینی (نمایش همه)