اسفند ماه هم اومد و با خودش بوی عید را آورد؛ بوی عیدی، بوی توپ، بوی کاغذ رنگی!

در میان همه این بوها اما بوی شیرینی که مادربزرگ ها برای عید درست می کنند، از همه خوش بو تر و خوشایند تره. چه قدر خوبه اگه که ما هم این سنت را ادامه بدهیم و به جای خریدن شیرینی آماده از شیرینی فروشی، خودمان شیرینی بپزیم. به همین مناسبت، امروز قصد دارم یک شیرینی ساده، اما ترد و خوشمزه را آموزش بدم، «شیرینی شکلاتی»، اونم ویژه عید نورروز.

 

Print Recipe
طرز تهیه شیرینی شکلاتی (ویژه عید نوروز)
مدت زمان آماده سازی 15 دقیقه
مدت زمان پخت 10 دقیقه
مناسب برای
عدد شیرینی
مواد لازم
مدت زمان آماده سازی 15 دقیقه
مدت زمان پخت 10 دقیقه
مناسب برای
عدد شیرینی
مواد لازم
طرز تهیه
  1. فر را روی حرارت 150 درجه سانتی گراد پیش گرمایش می کنیم. بعد پودر قند و کره را در ظرفی ریخته و با همزن برقی فقط در حدی هم می زنیم که با هم مخلوط شوند. سپس پودر کاکائو و وانیل را به مواد بالا اضافه می کنیم و دوباره کمی هم می زنیم.
  2. آرد الک شده و نمک را هم اضافه کرده و به جای استفاده از همزن، اول کمی با قاشق هم می زنیم و وقتی مواد تقریبا به شکل خمیر در اومد، با انگشت اون را ورز می دهیم تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاد.
  3. حدود 10 گرم از خمیر را برداشته، گرد کرده و در سینی فر می گذاریم. بعد با پشت چنگال روی خمیر را فشار می دهیم تا جای چنگال روی اون بیفته.
  4. بعد سینی را حدود 20 دقیقه در طبقه وسط فر می گذاریم. دقت کنید که زمانی که زیر شیرینی سفت شد، باید فر را خاموش کنید و درب فر را باز گذاشته و بذارید شیرینی ها سرد بشوند.
  5. بعد شکلات را به روش «بن ماری» آب کرده، فندق خام را هم حدود یک دقیقه تفت می دهیم و بعد خرد می کنیم.
  6. سپس یک طرف شیرینی ها را در شکلات زده و روی آن فندق می ریزیم و می گذاریم شکلات سفت شه.
حواستون باشه
  • می شه به جای فندق خام، از پسته یا بادام هم استفاده کرد.
  • روش «بن ماری» به این شکله که برای آب کردن شکلات، ظرفی را از آب پر می کنیم و می ذاریم جوش بیاد (مثل کتری). بعد شکلات را در ظرفی دیگر می ریزیم و ظرف شکلات را روی ظرف آب می ذاریم تا شکلات با حرارت بخار آب، ذوب بشه. فقط حواستون باشه که آب نباید زیاد باشه و تا حدی باشه که ظرف شکلات با آب تماس نداشته باشه. برای این کار، همان طور که در پست «شکلات و تاریخچه شکلات در آشپزی» گفته شد، بهتره از شکلات مرغوب استفاده کنید.
  • در هنگام تفت دادن فندق، برای اینکه فندق نسوزه ظرف را مدام روی حرارت تکان دهید.

این هم فیلم طرز تهیه «شیرینی شکلاتی»:

http://

 

[تعداد: 60    میانگین: 2.2/5]
مینو حسینی

مینو حسینی

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم.
با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.
مینو حسینی

آخرین نوشته‌‌ها توسط مینو حسینی (نمایش همه)