یکی از خوردنی های خوشمزه برای صبحانه، تخم مرغ است، که هم درست کردنش آسان است و هم حسابی آدم را سیر می کند. فقط می ماند مقدار زیاد روغن مورد استفاده در آن، که به قدری ضرر دارد که بسیاری ترجیح می دهند از خیر این صبحانه مغذی بگذرند. اما اگر می خواهید تخم مرغی شیک و جدید بدون قطره ای روغن را تجربه کنید، صبحانه امروز ما از هر نظر بی نقص است، تخم مرغ پوشه یا به زبان خودمان تخم مرغ آب پز.

Print Recipe
طرز تهیه تخم مرغ پوشه
مدت زمان آماده سازی 3 دقیقه
مدت زمان پخت 5 دقیقه
مناسب برای
نفر
مواد لازم
مدت زمان آماده سازی 3 دقیقه
مدت زمان پخت 5 دقیقه
مناسب برای
نفر
مواد لازم
طرز تهیه
 1. ابتدا 2/3 (دو سوم) قابلمه ای کوچک را آب ریخته، نمک و سرکه را در آن می ریزیم و می گذاریم جوش بیاید. دلیل اضافه کردن سرکه این است که باعث می شود تخم مرغ در آب از هم جدا نشود و در نتیجه به فرم دادن تخم مرغ کمک می کند.
 2. سپس تخم مرغ را همانند تصویر، در کاسه یا ملاقه ای می شکنیم.
 3. پس از جوش آمدن آب، همانگونه که در تصویر نشان داده شده است، با قاشق آب را در جهت ساعتگرد چند دور می چرخانیم.
 4. در همان زمانی که آب در حال چرخش است، ظرف تخم مرغ را بسیار نزدیک به آب گرفته و تخم مرغ را به آرامی داخل آب جوش در حال گردش می ریزیم. توجه کنید که اگر ظرف تخم مرغ از آب فاصله داشته باشد و تخم مرغ را در آب بیندازید، تخم مرغ از هم جدا می شود.
 5. اگر می خواهید تخم مرغ عسلی شود و پس از برش زدن، زرده تخم مرغ همانند تصویر به بیرون بریزد، پس از 3 دقیقه تخم مرغ را از آب در آورید. اما اگر می خواهید زرده آن سفت شود، پس از حدود پنج دقیقه تخم مرغ را از آب بیرون آورید.
 6. پس از مدت زمان گفته شده در مرحله پنج، تخم مرغ را با صافی یا ملاقه سوراخ دار که آب از آن رد می شود، بیرون آورده و به کمک چاقو قسمت های اضافه سفیده تخم مرغ را جدا کنید. در صورتی که می خواهید از پخت بیشتر تخم مرغ جلوگیری کنید و یا اینکه آن را بعدا سرو کنید، تخم مرغ را در آب سرد قرار دهید.
 7. در آخر آن را در ظرفی گذاشته، روی آن آب لیمو، فلفل و سبزی معطر مانند ترخون و مرزه خشک ریخته و در صورت تمایل، کمی کره آب کرده و روی تخم مرغ ریخته و زیر آن نان تست بگذارید.
حواستون باشه
 • در صورت قرار دادن تخم مرغ در آب سرد، هنگام سرو، کره را در تابه ای آب کرده و تخم مرغ را در آن می گذاریم تا گرم شود. برای اینکه تمام سطوح تخم مرغ گرم شود، بهتر است در تمام مدت، کره را با قاشق بر روی تخم مرغ نیز بریزیم.
 • اگر آب داخل قابلمه تا نزدیک لبه آن نباشد، دیواره قابلمه هنگام ریختن تخم مرغ مزاحم کارتان خواهد شد. همین طور ممکن است بخار آب دستتان را بسوزاند. به علاوه اگر ارتفاع آب کم باشد، ممکن است تخم مرغ به کف ظرف بچسبد. پس آب داخل قابلمه را به اندازه بریزید.
 • اگر می خواهید تعداد بیشتری تخم مرغ درست کنید، بهتر است هر یک را به نوبت درست کنید. اما در صورت استفاده از ظرفی پهن تر، مانعی برای شکاندن چند عدد تخم مرغ وجود ندارد؛ البته در صورتی که بین آن ها فاصله وجود داشته باشد تا به هم نچسبند.
 • برای این کار حتما از تخم مرغ های تازه استفاده کنید. زیرا سفیده تخم مرغ مانده در آب جوش در ظرف پخش خواهد شد؛ در حالی که در صورت استفاده از تخم مرغ تازه، سفیده به صورت متراکم تمام اطراف زرده را می پوشاند. برای تشخیص تخم مرغ تازه، ظرفی را از آب سرد پر کرده (ارتفاع آب حداقل دو برابر اندازه تخم مرغ) و تخم مرغ را در آن می اندازیم. اگر همانند شکل، تخم مرغ به انتهای ظرف رفت و به صورت افقی قرار گرفت، تخم مرغ تازه است.

تخم مرغ سالم

[تعداد: 5    میانگین: 3.4/5]
مینو حسینی

مینو حسینی

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم.
با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.
مینو حسینی

آخرین نوشته‌‌ها توسط مینو حسینی (نمایش همه)